България има нужда от нова енергийна стратегия
Липсата на яснота носи несигурност на инвеститорите, смятат от бизнеса

Снимка: Красимир Свраков
В България липсва стратегия за развитие на енергийния сектор и страната ни има силна нужда от такъв стратегически документ, за да развива ВЕИ сектора си. Около това мнение се обединиха експерти на форума Be Renewable 2023, посветен на ВЕИ индустрията, организиран от сдружение "Соларна Академия България" и M3 Communications Group, на който Economic.bg е медиен партньор.
Липсата на стратегия за развитие на енергетика е притеснителна, коментира Благой Голубарев, член на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). По думите му тази стратегия трябва да започне от това какво иска да постигне страната ни.
За да се осигури електроенергия на достъпни цени в рамките на ЕС, трябва да се определи откъде страната ни може да де сдобие с нея, каза евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова.
Трябва да се обърне внимание и на свързаността в Европа, за да може излишъкът на енергия от ВЕИ да се пренася там, където няма достатъчно. За балансиращите мощности може да се обсъди бъдещето на ПАВЕЦ „Чаира“, смята тя.
Критики към липсата на цялостна визия за развитието на сектор "Енергетика" дойдоха и страна на бизнеса. Според Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара (БСК), България е пропуснала доста години да проведе стратегическия дебат за това как ще трансформира своята икономика.
За Камарата е важно всеки да има достъп до енергия на конкурентни цени, да се сключват различни типове договори и да е ясно към какъв микс от енергия се стреми България.
Нямайки яснота как цялостно ще се трансформира секторът, това дава несигурност и за инвеститорите", изтъкна Мария Минчева.
Георги Стефанов, експерт "Климат и енергетика", счита, че България е ужасно закъсняла за енергийната трансформация и има дефицити в законодателството ни.
Трябва да се намери цялостното решение“.
На критиките, че липсва стратегическият документ за сектора бившият енергиен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Теменужка Петкова отговори, че страната ни е имала такава стратегия до 2020 г., а документът, на който може да се стъпи, е Интегрираният план в областта на енергетиката и климата.