ЕС е готов с най-мощния пакет санкции срещу Русия
Този предложен пакет обещава да отреже промишлени стоки на стойност 11 милиарда евро

© ECONOMIC.BG / ЕП
Европейският съюз, след трескави преговори в последния момент, одобри десети пакет от санкции срещу Русия на годишнината от нахлуването на Москва в Украйна, съобщи шведското председателство на ЕС късно в петък.
Засега е ясно само, че пакетът – 10-ият, който ЕС налага след инвазията на Русия на 24 февруари 2022 г. – съдържа, както се казва, „целенасочени ограничени мерки срещу лица и организации, подкрепящи войната, разпространяващи пропаганда или доставящи дронове, използвани от Русия във войната“.
Заедно страните-членки на ЕС наложиха най-мощните и широкообхватни санкции, за да помогнат на Украйна да спечели войната“, обявиха от председателството в Twitter. ЕС стои обединен с Украйна и украинския народ. Ние ще продължим да подкрепяме Украйна, толкова дълго, колкото е необходимо.“
Пакетът включва по-строги експортни ограничения по отношение на стоки с възможно двойно предназначение, както и мерки срещу организации, подкрепящи войната, разпространяващи пропаганда или доставящи дронове, използвани от Русия.
Окончателното одобрение на санкциите се очакваше рано в събота, ако нито една държава от ЕС не повдигне последно възражение.
Подробностите за изброените физически и юридически лица ще бъдат публикувани в официалния вестник на Европейския съюз.
Дипломат от ЕС каза пред АФП, че в списъка са 120 физически и юридически лица и още три руски банки.
Мерките на ЕС повториха санкциите, обявени по-рано в петък от Съединените щати и Великобритания, и дойдоха след изявлението на Г-7, което предупреди за наказания за всяка страна, подстрекаваща Русия към нейната война.
Друг дипломат от ЕС каза, че споразумението за санкциите не е "без компромис" с предложение, отправено към държавите-членки от Европейската комисия.
Този предложен пакет обещава да отреже промишлени стоки на стойност 11 милиарда евро за Русия и да се насочи към производителите на дронове в Иран, чиито безпилотни самолети с бойни глави Москва използва за атака срещу украински цели.
Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен каза, че стоките, поставени под санкции за Русия, ще включват електроника и машинни части, които могат да се използват в руски дронове, ракети, хеликоптери и други оръжейни системи.
Тя каза, че седем ирански предприятия, доставящи продукти с двойна употреба на Русия, също са включени в предложението за санкции на Комисията.
ЕС вече наложи девет вълни от безпрецедентни санкции на Москва, удряйки ключов руски износ като петрола, в опит да съкрати военния сандък на руския президент Владимир Путин.
Няколко дипломати от ЕС казаха пред АФП, че оплакванията от Полша са забавили постигането на споразумение по последните санкции, тъй като Варшава ги смята за недостатъчни.