ЕС се споразумя за данъчното отчитане на мултинационалните фирми
Текстът предстои да мине официално гласуване

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Преговарящите между португалското председателство на Съвета и парламента на Европейския съюз постигнаха споразумение относно метода на данъчно отчитане на мултинационалните компании, които правят бизнес в ЕС, предава Reuters. Новият закон, предложен от Европейската комисия през 2016 г., е част от усилията на ЕС за борба с данъчни злоупотреби от страна на големи международни компании.
Новата директива гласи, че мултинационалните корпорации с оборот над 750 милиона евро (916 милиона щатски долара) годишно, през две последователни години, ще трябва да декларират печалби, данъци и брой служители в страните от ЕС и в страните в списъка на ЕС за несъдействащи юрисдикции.
Но данните за данъка, платен в други страни извън ЕС, а не за черния списък на данъчните убежища, ще бъдат давани само в обобщена форма“, гласят новите разпоредби.
След решението веднага последваха реакции. Благотворителната група на Oxfam заяви, че много от световните данъчни убежища не са в списъка на ЕС с несъдействащи юрисдикции и следователно ще се избегне контрола.
„Прозрачността само за 27-те държави-членки на ЕС и 21-те юрисдикции, включени в черните списъци, означава запазване на корпоративна тайна за над 3/4 от близо 200 държави в света“, заявиха говорители от Oxfam.
Данъчният експерт на групата Киара Путатуро добави, че „законодателите на ЕС предоставиха на мултинационалните корпорации много възможности да продължат да укриват данъци, като прехвърлят печалбите си към данъчни убежища извън ЕС, като Бермудските острови, Каймановите острови и Швейцария“.
Според членове на Европейския парламент, участвали в преговорите, новите правила определено ще помогнат да се направи по-справедлива данъчната система.
„Тези мерки за данъчна прозрачност ще помогнат да се гарантира, че мултинационалните компании плащат справедливия си данък“, заяви евродепутатът от Зелените Ернест Уртасун от комисията по икономически и парични въпроси на парламента.
Според данните на Tax Justice Network, страните от ЕС са отговорни за 36% от данъчните загуби в глобален мащаб, заради злоупотреби с корпоративен данък, което струва на страните по света над 154 млрд. долара всяка година, тъй като печалбите се пренасочват към юрисдикции с ниски данъци като Ирландия, Люксембург и Холандия.
Текстът на споразумението предстои да премине през официално приемане в две комисии на Европейския парламент и в пленарната зала на парламента, както и в Съвета на правителствата на ЕС.