ЕС спасява болната стоманодобивна индустрия с нов План
Документът беше официално публикуван от Комисията

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Европейската комисия обяви в сряда план за действие, с който да направи болния стоманодобивен сектор в Европа по-конкурентоспособен и да го предпази от въздействието на американските мита върху вноса на стомана и алуминий.
Въз основа на Споразумението за чиста промишленост и Плана за действие за достъпна енергия, планът има за цел да намали разходите за енергия за енергоемките индустрии чрез споразумения за закупуване на електроенергия (PPA), по-ниски мрежови тарифи и данъчни облекчения. Освен това има за цел да ускори достъпа до енергийна инфраструктура и да насочи възобновяем и нисковъглероден водород към ключови промишлени зони, за да подпомогне усилията за декарбонизация.
ЕС може да е сметище за стомана
Планът за действие за стомана и метали, ключов компонент от споразумението за чиста промишленост на ЕС и има за цел да съживи неговите индустрии, за да остане конкурентоспособен с китайските и американските конкуренти.
Европейските производители на стомана, които вече се борят с високите цени на енергията и конкуренцията от Азия и други страни, предупреждават, че ЕС рискува да се превърне в сметище за евтина стомана, отклонена от пазара на САЩ, което може да убие заводите в Европа. Анализаторите казват, че митата, въведени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, могат да усложнят тези проблеми, като накарат производителите да пренасочат износа към Европа.
Комисията казва, че стоманодобивната и металургична промишленост е от значение за гарантиране на сигурността на ЕС и за намаляване на емисиите на парникови газове. Планът е представен в момент, в който необоснованите мита върху стоманата и алуминия в ЕС могат да окажат отрицателно въздействие върху икономиката.
Отрасълът допринася с около 80 милиарда евро за БВП на ЕС и осигурява над 2.6 милиона работни места в 500 производствени обекта в 22 държави членки.
Някои от акцентите в Плана за действие включват:
Гарантиране на достъпни и сигурни енергийни доставки за сектора: Планът насърчава използването на споразумения за закупуване на електроенергия. Държавите членки могат да използват гъвкавостта на данъчното облагане на енергията, за да намалят нестабилността на цените на електроенергията.
Въглеродни емисии: Механизмът за корекция на въглеродните емисии на границите трябва да гарантира еднакви условия на конкуренция. Комисията ще извърши преглед на механизма за корекция със законодателно предложение до края на 2025 г. за разширяване на обхвата на механизма и въвеждане на допълнителни мерки срещу заобикалянето му.
Разширяване и защита на европейския промишлен капацитет: До края на годината Комисията ще предложи нова дългосрочна мярка за поддържане на високо ефективна защита на стоманодобивния сектор.
Кръгова икономика: Комисията планира да определи цели за рециклирана стомана и алуминий в ключови сектори и да оцени дали и към други продукти като строителни материали и електроника следва да се приложат изисквания за рециклиране.
Стоманодобивната промишленост винаги е била основен двигател за европейския просперитет. Следователно в Европа следва да продължи производството на чиста стомана от следващо поколение. Това означава, че трябва да помогнем на нашите производители на стомана, които са изправени пред силни насрещни ветрове на световния пазар“, коментира председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен.