Ескалира ли търговската война между ЕС и Китай
Предполага се, че наложените от ЕС мита ще влязат в сила на 4 юли

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Европейският съюз възнамерява да наложи мита на китайски електрически автомобили. Очаква се Китай да отговори на това решение като наложи тарифи върху вноса от Блока на млечни и месни продукти, алкохол и луксозните стоки, пишат от EuroNews.
В началото на седмицата ЕК реши да облага с до 38,1% вносни мита произведените в Китай електромобили. Причината за това решение се крие в желанието на Блока да ограничи потока от значително по-евтините автомобили, които представляват заплаха за конкурентоспособността на европейските производители.
Основните компании, които ще бъдат засегнати от санкциите са Geely (20%), BYD (17,4) и SAIC (38,1%). Останалите автомобилопроизводители също ще се сблъскат с мита между 21%-38,1%. ЕС се съмнява, че Пекин предоставя несправедлива субсидия на някои компании, като по този начин им позволява да държат значително по-ниски пазарни цени.
Все още текат преговорите с китайското правителство, но се предполага митата да влязат в сила от 4 юли. Тяхната стойност ще бъде приблизително равна на предполагаемата държавна субсидия, която се отпуска на съответния производител.
Освен местни фабрики, в Китай оперират и световни марки като BMW и Tesla. По този начин те могат да се възползват от по-евтините производствени разходи и субсидиите, което би им позволило да се конкурират със значително по-достъпните китайски електромобили.
Китай вече заклейми митата като протекционизъм и призова ЕС да преразгледа решението си. От Пекин заявиха, че ще направят всичко по силите си да защитят собствените си интереси и местните производители на автомобили.
Призоваваме ЕС … незабавно да коригира погрешните си практики, да спре да политизира икономическите и търговските въпроси, и правилно да се справи с противоречията – чрез диалог и консултации“, призова говорителят на китайското външно министерство Лин Дейн, цитиран от Reuters.
Наложените от ЕС мерки повдигат въпроса дали Китай няма да отвърне на удара, налагайки мита върху вноса на продукти от Блока, което може да представлява заплаха за европейската икономика, пишат от Euronews.
Подобен развой на събитията може да доведе до пълномащабна търговска война между ЕС и Китай.
Кои сектори ще бъдат засегнати?
Най-вероятно отговорът на китайското правителство ще засегне хранителния и алкохолния сектор.Още през март, когато ЕС намекна за въвеждането на мита заради нелоялни търговски практики, Пекин започна разследване на внесено от Европа бренди.
Освен това китайските хранителни компании са изискали проби на внесени млечни и месни продукти. Разследването най-вероятно е за антидъмпингови или антисубсидийни мита. Като дори тези съмнения да бъдат опровергани, това ще отнеме време и дава възможност за спиране на търговията между двете страни за дълъг период.
Подобни мерки обаче ще навредят не само на ЕС, но и на Китай. Блокът се явява вторият най-голям партньор на Пекин за внос на стоки за 2023 година. Като 36% от целия внос на млечни продукти в азиатската страна е от Европа.
В Европейския съюз секторът на луксозните продукти може да бъде сериозно засегнат при ескалация на търговската война. Китай е основен пазар за европейски часовници и бижута, както и за стоки като чанти, обувки и парфюми от марки като LVHM, Gucci, Prada и др.
Друг инструмент за влияние биха могли да се окажат критичните минерали. Китай е ключов "играч" на световния пазар на минерали и вече е показвал, че може да използва този сектор при ескалация на ситуацията. Пекин спря износа на редкоземни минерали за Япония при спора на двете страни относно островите Сенкаку.
Подобен ход от страна на китайското правителство срещу ЕС би бил пагубен за целите на континента за зелен преход.