Еврокомисията одобри милиардите за България от новите европрограми
Брюксел и София подписаха споразумение, което отпушва 22 млрд. лв. еврофондове и 16 млрд. лв. за земеделски субсидии

© ECONOMIC.BG / БТА
Европейската комисия одобри оперативните програми за България в новия период до 2021 – 2027 г. Брюксел подписа споразумението за партньорство със страната ни, с което „отключва“ еврофондове на стойност 22 млрд. лв. Допълнително към това са 16-те милиарда субсидии по Общата селскостопанска политика на ЕС.
След общото решение днес следва и одобрението на структурата на отделните програми.
Напредъкът при еврофондовете се случва два месеца след одобрението на Плана за възстановяване от Еврокомисията. Всъщност европрограмите от новия програмен период бяха в почти готова фаза още в края на миналата година, след като работата по тях започна още от началото на 2021 г.
Впоследствие встъпилото ново правителство на Кирил Петков внесе някои промени и в края на април тази година одобри от своя страна изготвеното споразумение.
Споразумението за партньорство бележи решителна стъпка за България. Кохезионното финансиране през 2021 – 2027 г. ще бъде от съществено значение за намаляване на регионалните различия в страната и насърчаване на сближаването на растежа с останалата част от ЕС. Сега очакваме с нетърпение приключването на преговорите по десетте оперативни програми“, посочи еврокомисарят по сближаване и реформи Елиза Ферейра.
Новите програми в програмния период 2021 – 2027 са две. Първата е тази за научните изследвания, които са отделени от „Образование“ и са прехвърлени в собствена програма, за което преди време беше създадена специална Държавна агенция. С идването на новото правителство тя се вля в министерството на Даниел Лорер.
Втората е програмата за храни и подпомагане, която е сравнително малка– около 200 млн. евро, но е насочена към най-бедната част от населението и има за цел да подпомогне 600 хил. души.
За какво ще бъдат използвани средствата?
Тези средства ще подкрепят области на политиката, в които България има потенциал да подобри и намали регионалните различия в страната. Средствата ще помогнат на България да подобри основната си инфраструктура, особено в регионите, където инфраструктурните инвестиции са недостатъчни или липсват. Почти половината от общото финансиране на политиката на сближаване – 4.2 млрд. евро, или над 8 млрд. лв. – ще бъдат инвестирани в Северозападния, Северния централен и Североизточния регион
Основните големи проекти, за които ще бъдат използвани европарите, са инфраструктурни и в тях влизат изграждането на тунела под Шипка, жп линията Елин Пелин – Костенец, Лот 3 от автомагистрала „Струма“, магистралата Русе – Велико Търново и други.