Еврокомисията отложи одобрението на Плана за възстановяване на България
Вицепремиерът Асен Василев няколко пъти увери, че документът ще бъде технически одобрен от ЕК днес

© ECONOMIC.BG / БТА
Европейската комисия удължи с още един месец срока за одобрение на Националния план за възстановяване и устойчивост на България. Това се случва въпреки неколкократните уверения на вицепремиера по европейските въпроси Асен Василев, че документът ще бъде технически одобрен от ЕК днес, 15 март. Сега новият срок е 15 април, стана ясно на пресконференция на Европейската комисия днес.
Българският план претърпя много промени – първо от служебния кабинет, а след това и от новата редовна власт. В последните три месеца кабинетът "Петков" работи интензивно по документа, като най-голямата разлика спрямо предишните няколко варианта е „скъсването“ с газа и заменянето му с геотермални източници на енергия и огромен комплекс за батерии, който да съхранява тази енергия при излишък.
Идеята е той да бъде изграден с оборудване, произведено в планирания завод за батерии край Стара Загора. Миналата седмица от опозицията разкритикуваха идеята, тъй като така се създава дискриминация за потенциални други участници в процедурата. От ГЕРБ посочиха, че България вероятно ще бъде санкционирана за този дискриминационен подход от страна на правителството, а Василев заяви, че е готов да понесе санкцията.
Новият краен срок означава, че Европейската комисия и българските правителства - служебното и постоянното на Кирил Петков - за четвърти път отлагат одобрението.
Продължаваме конструктивната обмяна на мнения с българските власти и сме близо до финализиране на оценката на българския национален план“, заяви говорителката на Комисията Веерле Нойц.
През декември 2021 г. тогавашният служебен вицепремиер Атанас Пеканов, отговарящ за еврофондовете, заяви, че ЕК има 43 забележки по документа, две от които сериозни. Те се отнасяха до реформата на Българския енергиен холдинг и неговата структура, както и до върховенството на закона.
След редица критики в петък следобед Василев представи нагледно планираните промени, изготвени от него и екипа му по документа. Сред тях обаче така и не бе включено нищо, свързано с промени по отношение върховенството на закона и механизма за отчетност на главния прокурор.