Еврокомисията се отказва да премахва местенето на часовниците в ЕС
Според Европейската комисия законопроекти, по които няма решение в срок от пет години, трябва да отпаднат

© ECONOMIC.BG / Pixabay.com
Седем години след предложението на Европейската комисия да отпадне сезонната смяна на часовото време, липсва съгласие по въпроса, пише БТА.
Засега ЕК не е оттеглила предложението си, но е на мнение, че законопроекти, по които няма решение в срок от пет години, трябва да отпаднат“, каза говорител на ЕК по време на пресконференция.
Той уточни, че Комисията цели да опрости законодателството, като преоцени законопроекти, предложени преди повече от 5 години и все още не са одобрени от Съвета на ЕС и от Европейския парламент.
Според нас подобни предложения следва да отпаднат, но ЕП и Съветът на ЕС трябва да се произнесат“, добави говорителят.
По неговите думи смяната на часа не е бил сред най-лесните въпроси за обсъждане между държавите от ЕС. Той напомни, че след две седмици Европа отново ще настрои часовниците за лятно време.
Припомняме, че през 2018 г. ЕК предложи да се прекрати практиката да се местят стрелките два пъти годишно в държавите от ЕС. Решението по този въпрос се взима от държавите с квалифицирано мнозинство, но за да бъде приложено, е необходим съгласуван подход между всички страни.
Законопроектът предвиждаше всяка държава да определи в коя часова зона избира да остане, когато смяната отпадне. През 2019 г. ЕП гласува за премахване на лятното часово време от 2021 г. – решение, останало без последици.
През 1980 г. ЕС прие законодателство за лятното часово време, за да осигури безпрепятствената работа на единния пазар, се отбелязва в съобщение на Съвета на ЕС. Решението тогава бе свързано с усилията за пестене на енергия след петролната криза от 70-те години на миналия век. От 2001 г. държавите от ЕС преминават към лятно часово време в последната неделя на март и обратно към астрономическото време ("зимно часово време") в последната неделя на октомври.