Европа предлага създаването на „Пакт за изкуствен интелект“
Еврокомисията иска да ограничи рисковете от тази бурно развиваща се нова технология

Снимка: Depositphotos
Европа има нов план за изпреварване на опасния изкуствен интелект: „Пакт за изкуствен интелект“.
Бумът на генеративните инструменти за изкуствен интелект, като чатботът ChatGPT, предизвика глобална битка на регулаторите, които се опитват да държат технологията под контрол. На срещи с лидери в индустрията тази седмица и с колеги от цял свят през последните месеци, Европейският съюз – фактическият дигитален полицай на западния свят – тихомълком изграждаше подкрепа за глобалното обещание да изгради и използва тези нови инструменти отговорно, пише Politico в свой анализ.
Ние сме по средата на нещата“, каза Маргрете Вестагер, изпълнителен вицепрезидент на Комисията, отговарящ за цифровите въпроси, пред репортери тази седмица. „И докато сме в средата на нещата, виждаме, че генеративният AI и големите езикови модели се развиват наистина, наистина бързо.“
На среща на страните от Г-7 в Хирошима, Япония, миналия уикенд, лидерите обещаха да напреднат в „международните дискусии относно управлението и оперативната съвместимост на изкуствения интелект (AI), за да постигнем нашата обща визия и цел за надежден AI“.
Следващата седмица европейските лидери и лидерите на Съединените щати ще повторят това обещание, призовавайки за оценки на „възникващите поведения и рискове“ от изкуствения интелект, като ChatGPT, според проект на изявление за предстоящия Съвет по търговия и технологии (TTC), видян от Politico.
Европейската комисия вече предложи своя Закон за изкуствения интелект, установяващ обвързващи правила за забранени и „високорискови“ AI приложения, през 2021 г., но законът все още се преразглежда от законодателите и страните от ЕС и се очаква да влезе в сила не по-рано от две години след това. Представители на ЕС сега се опитват да оформят доброволен пакт за изкуствен интелект – такъв, който ще накара компании като Microsoft, Google и OpenAI да се съгласят с необвързващи принципи за прозрачност и отчетност – като временно решение за бързо развиващата се технология.
Висшите служители на ЕС вече са намерили общ език с големите в индустрията.
Бързането да се регулират опасностите от AI привлече водещите ръководители в индустрията в Брюксел, други европейски столици и дори Вашингтон тази седмица. Целта е да се демонстрира, че индустрията е отворена за регулиране – стига да не е твърде тежко.
Главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай беше в Брюксел в сряда за поредица от разговори, фокусирани върху AI с политици от Комисията и Европейския парламент. Идеята на индийския инженер беше проста: гигантът при търсенето иска да бъде отговорен разработчик на AI и приветства по-големи предпазни мерки, но европейският закон за AI вероятно ще попречи на индустрията да използва технологията завинаги.
Срещата на Пичай с Вестагер и комисаря по вътрешния пазар Тиери Бретон предизвика изявления от висшите редици на ЕК около така наречения AI Pact. В интерес на истината, тези думи все още са преждевременни, след като Вестагер осигури предварително споразумение по време на дигитална среща на Г-7 миналия месец за работа по проблемите, свързани с генеративния AI някъде по-късно тази година, на среща, която ще се проведе в Япония, която понастоящем е президент на Г-7.
Докато Пичай обикаляше из Европа, Сам Алтман, шефът на OpenAI, пътува до Испания, Франция, Полша и Обединеното кралство, срещайки се с националните лидери Педро Санчес, Еманюел Макрон, Матеуш Моравецки и Риши Сунак, както и с ключови министри, за да представи своята версия на нормотворчество за AI – такава, която е заимствана до голяма степен от показанията, които той даде пред Сената на САЩ по-рано през месеца.
Кастингът на Алтман беше едновременно различен и подобен на този на Пичай.
Преди обиколката си той призова за създаване на глобална организация – по модела на Международната агенция за атомна енергия – за предотвратяване на екзистенциалните рискове, породени от по-интелигентни от човека AI. Алтман каза, че настоящите модели на изкуствен интелект не трябва да бъдат регулирани твърде стриктно – директна атака срещу европейските предложения за изкуствен интелект.
След съобщенията, че Алтман обмисля да изтегли ChatGPT от ЕС, той изглежда се е отказал, като заяви в петък, че „планираме да спазваме правилата на ЕС. Наистина искам да предлагам услуги в Европа. Просто искаме да сме сигурни, че сме технически способни. И мисля, че разговорите бяха супер продуктивни тази седмица."
Във Вашингтон президентът на Microsoft Брад Смит направи подобно предложение пред законодателите в опит да изпревари всяко потенциално създаване на правила, което може да дойде от Капитолия. Технологичният гигант, който инвестира сериозно в OpenAI, се надява да използва генеративен AI, за да прекрати доминацията на Google при търсенето в интернет.
Говорейки пред група законодатели от окръг Колумбия, той призова за по-голяма регулация на тази бързо развиваща се технология, включително проверки на киберсигурността за критична инфраструктура и лицензионен режим за AI модели.
Дори не съм сигурен, че сме в колата“, каза Смит пред репортери, след като отхвърли идеята, че Microsoft е начело на това как се развива технологията. „Но ние предлагаме гледни точки и предлагаме указания за тези, които действително шофират.“