Европа с голям инвестиционен потенциал
2000 проекта за 1,3 трилиона евро представи Работната група за инвестиции на ЕС
Работната група за инвестиции в ЕС публикува доклад, наречен Инвестиционна офанзива за Европа. Тя бе създадена през септември по искане на министрите на икономиката и финансите на страните от ЕС. Документът показва наличието на значителен потенциал за инвестиции в Европа и посочва около 2000 реални проекта на стойност 1,3 трилиона евро. От тях могат да бъдат инвестирани 500 млрд. евро през следващите три години за проекти, които в момента не се реализират поради финансови, регулаторни или други пречки.
Определянето на проекти от работната група е първа стъпка към създаване на ориентиран към бъдещето и прозрачен набор от инвестиционни проекти. Това е изключително важна мярка с оглед на възстановяване на доверието и насърчаване на инвеститорите към инвестиции и развитие на експертен опит в Европа.
Списъците на проектите, предоставени на работната група от страните членки и ЕК, е отправната точка, по която трябва да се развива офанзивата. По всяко време е възможно в него да бъдат включени други потенциално жизнеспособни проекти, които да съдържат надеждна и прозрачна информация за инвестициите.
„Днешният доклад показва, че има огромна нужда от инвестиции и жизнеспособни проекти, които могат да доведат до повишаване на икономическия растеж и откриване на повече възможности за работни места в Европа. Съществува обаче фрапираща липса на връзка между наличните инвестиции и надеждните проекти по места. Сега правим голяма стъпка към възстановяване на инвеститорското доверие и свързване на инвестициите и проектите“, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Юрки Катайнен, който отговаря за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността.
Докладът насочва вниманието към изпълнението на проекти, ключови за оптимизирането на растежа в няколко основни области. Това са транспортната инфраструктура, природните ресурси и околна среда, иновациите и цифровата икономика, социалната инфраструктура, енергийния съюз и знанието.
Основната идея е да се предостави набор от надеждни проекти, което ще доведе до възстановяване на инвеститорското доверие и ще „отключи“ инвестиции от частния сектор за допълване на финансирането от страните членки и ЕС. Проектите могат успешно да получат достъп до финансиране изцяло от частния сектор, чрез страните членки или от други източници на финансиране от ЕС, включително от новосъздадения Европейски фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ).
Председателят на ЕИБ Вернер Хойер заяви: „Докладът на работната група показва, че в Европа има достатъчно инвестиционни проекти. Страните членки направиха множество предложения, които можем да използваме, за да гарантираме, че парите се влагат там, където са най-необходими. Сега трябва да оценим проектите и да изберем тези, които са икономически жизнеспособни и могат най-много да допринесат за конкурентоспособността на европейската икономика. ЕИБ е готова да финансира проектите от списъка, както и всички други, които отговарят на критериите за жизнеспособност и стратегическо значение. Спешно е необходимо също така да се справим със значителните нефинансови бариери, посочени от работната група, които пречат на инвестициите в жизнеспособни проекти“.
Всеки проект, посочен от работната група, ще трябва да бъде оценен внимателно, преди да се обмисли и потвърди финансирането му. Европейската комисия и ЕИБ не поемат ангажимент за автоматично финансиране на проекти, посочени от работната група, като тези проекти нямат преференциален достъп до национални или европейски ресурси.