Европейската енергийна криза и отражението ѝ върху сметките ни
Пет графики, които обясняват защо цената на тока е така обвързана с природния газ

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Цените на природния газ се повишиха в Европа, малко след като повечето страни премахнаха наложените локдауни заради пандемията. Това даде тласък на енергийната криза, а отражението й ще бъде забелязано в сметките на потребителите още тази зима, пише Euronews.
Цените на синьото гориво са шест пъти по-високи от миналата година в Европа и продължават да се увеличават, а кризата едва ли ще отшуми до пролетта. Правителствата правят отчаяни опити да защитят интересите на потребителите като намаляват данъците.
Цените на природния газ непрекъснато растат
Цената на природния газ е шест пъти по-висока от миналата година и около четири пъти по-висока от миналата пролет. Това се дължи на увеличеното търсене в световен мащаб, тъй като страните рестартират икономиките си и излизат от наложените пандемични локдауни. По-дългата зима миналата година и конкуренцията между страните от Източна Азия за газ също дадоха тласък на високите цени.
Еволюция на цените на природния газ на европейските пазари от април
Проблеми има и при доставките, забавена поддръжка и по-малко инвестиции. Високите цени на газа определят цената на електроенергията, тъй като над една пета от електроенергията в Европа идва от синьото гориво.
Внос на природен газ
ЕС силно зависи от вноса на природен газ, който идва извън Блока, тъй като вътрешното производство намалява. През 2019 г. ЕС е трябвало да внесе близо 90% от природния газ от източници извън Блока, сочат данните на Евростат.
Страните извън ЕС, които доставят газ за Блока
Русия е най-големият вносител на природен газ в Блока, представляващ 43.4% от вноса през 2020 г., следван от Норвегия. Съвсем логично сред анализаторите възникнаха въпроси за доставките, идващи от Русия тази година. Появи се съмнение, че страната умишлено задържа допълнителните доставки газ, за да даде тласък на туко-що завършения газопровод „Северен поток 2“.
Газохранилищата
ЕС най-много се тревожи за газохранилищата тази година. Нивата на природния газ в тях са по-ниски сега, отколкото миналата година. Запасите на синьо гориво пред октомври миналата година са достигали до 95%, но дългата зима ги намали до 75%.
Запасите в ЕС
„Не сме достатъчно подготвени за зимния сезон. Заради това и цените растат. Търговците, пазарите очакват потенциален срив на предлагането през зимата, а това вдига цените значително“ обяснява Симона Талиапиетра, старши сътрудник в базирания в Брюксел мозъчен тръст Bruegel.
Инфлацията в еврозоната
Нарастването на цените на природния газ доведе до инфлация в 19-те държави от еврозоната, според новопубликуваните данни на Евростат. Инфлацията достига 13-годишен връх от 3.4% в страните от еврозоната заради 17.4% инфлация в енергийния сектор. Миналият септември този процент бе -8.2% в сектора.
Сравнение на инфлация през септември 2020 г. и септември 2021 г.
Защо природният газ е толкова важен за потреблението в ЕС
Природният газ е второто най-консумирано гориво в 27-те държави-членки на ЕС след петрола и петролните продукти. Въпреки че потреблението е намаляло в сравнение с 2008 г., природният газ остава най-голям източник на енергия.
Енергията, която консумира ЕС от различни източници
Някои експерти твърдят, че проблем е зависимостта от изкопаемите горива и че преминаването към повече възобновяеми източници ще помогне за решаването на кризата. Но общественото търсене на изкопаеми горива също ще трябва да се адаптира към нова система с повече възобновяеми източници.