Еврозоната и банковия надзор – приоритети на кандидатите за шеф на БНБ
Четиримата номинирани бяха изслушани от бюджетната комисия на парламента

© ECONOMIC.BG / БГНЕС
Влизането на България в Еврозоната и подобряване на банковия надзор в страната са основните приоритети, изведени от четиримата кандидати за управител на БНБ, издигнати от парламентарните групи. Димитър Радев, Григорий Вазов, Виктор Йоцов и Бисер Манолов (отляво надясно на снимката) бяха изслушани днес в Комисията по бюджет и финанси на НС.
Еврозоната - пътят за дългосрочна финансова стабилност, се казва визията на кандидата за управител на БНБ, издигнат от РБ Бисер Манолов, предаде БГНЕС. Манолов подчерта, че БНБ трябва да бъде активен участник в процедурата по присъединяване в еврозоната, а между Министерство на финансите и БНБ трябва да има управляващ комитет с подкомитети-държавна администрация, пари и парична система, икономика и комуникации и публично оповестяване. Манолов даде за пример Латвия, в която въвеждането на еврото довело до 15% ръст на чуждите инвестиции.
Нямам никакво съмнение, че България трябва да влезе в еврозоната с валутен борд, каза Бисер Манолов. Той обаче подчерта, че имаме да си пишем още доста домашното преди да влезем в еврозоната. Надзорният съвет безспорно трябва да бъде публичен. От морална гледна точка целият УС на Централната банка трябва да носи отговорност за случилото се през 2014 г., каза Бисер Манолов.
Той посочи, че БНБ по-скоро е направила достатъчно по темата за кризата в Гърция. Той заяви, че вече има идеи за екип, но няма как да го каже сега.
Реформата на банковия надзор е очевиден приоритет, заяви кандидатът за управител на БНБ Димитър Радев, излъчен от ГЕРБ. Според него има нужда от укрепване на банковия надзор и извършване на оценка активите на търговските банки.
Той коментира, че кризата с КТБ показала, че липсват инструменти за преструктуриране на банките. "Важно е приемане на Закон за преструктуриране на кредитни институции. Възстановяването на доверието в БНБ минава през задълбочена оценка на финансовия сектор, прегледа за качеството на активите и стрес тест", добави кандидатът на ГЕРБ.
Оценката на финансовия сектор да е през втората половина на 2016 г., а юли 2016 г. да е приключването на стрес тестовете на банките. Това е част от 18-месечен план, който Радев е изготвил.
Според него еврозоната е икономически и политически проект. "Решение за това се взима от правителството. Правителството преди дни създаде Координационен съвет, който да подготви България към присъединяване към еврозоната. БНБ ще участва активно в този съвет", уточни той.
Новият УС на БНБ да направи сериозен анализ 3 години назад на протоколите и решенията на заседанията на УС, за да стане ясно кой какви решения е вземал. Това предложение отправи пред бюджетната комисия кандидатът за управител на БНБ Григорий Вазов от ПФ.
Цял живот само съм изпитвал, обучавал и създавал банкери. Сега за първи ми се случва аз да съм изпитван, започна в шеговит стил представянето си Вазов. Той подчерта, че стратегията за развитие на БНБ трябва да има краткосрочен, средносрочен и дългосрочен период. Тъй като има нарушен институционален респект на БНБ, той трябва да бъде възстановен отново, тъй като влизането в еврозоната не може да стане с такъв нарушен респект. Според кандидата на ПФ това може да се случи с промени в Закона за БНБ, относно функциите и задачите на целия УС на БНБ.
Кандидатът на ПФ заяви, че играе само за първо място (управител на БНБ), защото така е устроен, докато преди него конкурентът му Виктор Йоцов от АБВ каза, че ако му предложат да стане подуправител, той би приел.
Припомняме, че досегашният управител на БНБ Иван Искров подаде оставка, считано от 10 юли, три месеца преди изтичането на втория му мандат на този пост. Окончателният избор на гуверньор на централната банка ще стане на заседание на Народното събрание, на което депутатите ще гласуват кандидатурите поотделно.