Facebook спира новинарското съдържание в Канада
Новините нямат икономическа стойност за компанията, казват от Facebook
Meta Platforms, компанията, която стои зад социалните мрежи Facebook и Instagram, обяви, че планира да прекрати достъпа до новинарско съдържание през платформите за всички потребители в Канада, съобщават световните медии.
Причината е нов закон, който задължава онлайн гигантите да плащат на издателите за съдържанието, което е качено на техните платформи.
Facebook намекваше за това какво ще се случи от седмици, заявявайки, че новините нямат икономическа стойност за компанията и че нейните потребители не използват платформата за новини.
Битката между издателите и големите онлайн портали датира от години. През годините, медии като NYT се опитаха да реализират съвместни проекти с Google и Facebook, но резултатът беше предимно големи инвестиции в конкретен вид предпочитано от платформите съдържание, краткосрочен ръст на трафика и промяна на алгоритмите.
Затова и някои правителства започнаха да пристискат онлайн гигантите за директно договаряне с редакциите. Контрапозицията е, че това е възможно да се случи само с най-големите на пазара и така независимите издания биват ощетени на практика.
Какво представлява канадския закон?
Законът Online News Act, който предстои да влезе в сила, ще задължава платформите да преговарят с издателите за условията, при които могат да използват тяхното съдържание. Подобен нормативен акт в крайна сметка беше приет в Австралия през 2021 г. след скандал и поискани промени от американските компании.
Според Meta, законът показва „фундаментално неразбиране на начина по който платформите работят“.
Правната рамка, която ни задължава да плащаме за линкове, които не сме публикували ние и които не са причината потребителите да използват нашите платформи, не е нито работеща, нито устойчива“, заяви говорител на компанията пред Reuters.