Фондовите борси понесоха нов удар заради митата на САЩ
Акцентът за седмицата ще падне върху месечния доклад за новооткритите работни места в неселскостопанския сектор на САЩ

В четвъртък световните фондови борси понесоха нов удар в следствие на новината, че САЩ ще наложи мита върху вноса на алуминий и стомана от ЕС, Канада и Мексико. Опасения за разразяване на търговска война дръпнаха надолу американските пазари и водещите индекси приключиха дълбоко в червена територия. Индексът на 30-те сини чипа Dow Jones се раздели с над 250 пункта, за да завърши търговия с понижение от над 1%, като с най-голям принос за загубите бяха акциите на Boeing. Широкият измерител S&P500 изостана с 0.69%, а технологичният NASDAQ загуби 0.27% от стойността си. В отговор на наложените мита, от Брюксел обявиха, че планират ответни мерки спрямо САЩ, което допълнително усили натиска върху пазарите. В Европа най-силно засегнат се оказа немският индекс DAX, който отчете понижение от 1.4%, поради желанието на президента Тръмп да блокира достъпа на луксозни немски автомобили до американския пазар. Новините натежаха на секторът на автомобилостроенето и акциите на Porsche и VW поевтиняха с над 2%. На пазарите за суровини щатският петрол поевтиня с над процент и половина, въпреки че запасите на САЩ отчетоха намаление с над 3 милиона барела спрямо очакванията. В края на деня барел лек суров петрол се търгуваше на цена от $67.10 за барел.
Икономически данни - САЩ
Акцентът за седмицата ще падне върху месечния доклад за новооткритите работни места в неселскостопанския сектор на САЩ. Данните ще бъдат публикувани в петък в 15:30 часа българско време, като очакванията са те да покажат 190 000 нови работни места, на фона на 164 000 за месец април. По същото време във фокуса на инвеститорите ще бъдат и данните за нивото на безработица, което през миналия месец беляза рекордно ниско ниво от 3.9%, както и промяната в почасовото заплащане, което се очаква да отбележи ръст от 0.3% на месечна база.
Акцията на един от гигантите в банковия сектор на САЩ изпитва сериозни затруднения от началото на второто тримесечие на годината. Ниво от $55 оказа съпротива на опитите за поскъпване, но цената получава подкрепа на психологическото ниво от $50 за акция. След последната серия от разпродажби, виждаме низходящ гап и силна меча свещ, с помощта на които 200-дневната подвижна средна бива пробита. Предстои нов тест на подкрепата, като очакванията ни са този път да станем свидетели на пробив, който да доведе до значително поевтиняване.
Седмичната графика на AUD/USD разкрива как над двугодишният възходящ тренд на валутната двойка дава индикации за прекъсване, след пробив на подкрепящата пониженията тренд линия. Устойчивостта на досегашния тренд ни кара да смятаме, че пробивът ще бъде тестван преди цената да претърпи по-сериозна корекция. При недостатъчна сила на биковете за завръщане над ниво 0.7600 очакваме понижението да се задълбочи, което да открие добра възможност за вход в средносрочна къса позиция.
Щатският петрол срещна подкрепа от пазара на ниво около $66 долара за барел, с което не наруши движението си във възходящ трендови канал. Виждаме как цената на суровината отскача от подкрепата, но изпитва известно колебание около 50-дневаната ЕМА. Неин пробив в комбинация с напускане зона на препродаден пазар на индикатора стохастик може да бъде използван като сигнал за покупка, а целта ще бъде атака на цена от $75 за барел.
На 8-часова графика можем да забележим как широкият щатски индекс изпитва затруднения да пробие съпротивата, формирала се около ниво от 2740 пункта. След последния неуспешен тест, понижението води до пробив на 50-периодната средна, който съответства с низходящо пресичане на индикатора стохастик. За инвеститорите, търгуващи на кратки времеви интервали, моментът е удачен за продажба на S&P500 с цел постигане на нов локален минимум.