Френската опозиция критикува плана на Макрон срещу фалшивите новини
От Facebook и Google отказаха да коментират пряко плана
Планът на френския президент Еманюел Макрон за законодателство срещу фалшивите новини се сблъсква със съпротива, пише БТА. Потребители на Twitter превърнаха хаштага „Измислете си собствени фалшиви новини” във водеща тема, а опозиционни депутати предупредиха, че са застрашени гражданските свободи. Същевременно специалисти коментираха, че приемането на подобен закон може да не е най-доброто средство.
Планът на Макрон, представен в сряда, е поредният опит на правителството да намери начини за справяне с глобалното разпространение на дезинформация.
Планът предвижда да се позволи на съдебните власти да спират уебсайт или потребителски профил, в частност по време на избори, и да бъдат задължени интернет платформите да публикуват имената на тези, които стоят зад спонсорирано съдържание. Според критиците това поражда повече въпроси, отколкото отговори. „Само авторитарните режими се опитват да контролират какво е истина”, смята консервативният сенатор Брюно Ретаийо.
Според него свободата на словото носи рискове, но това е по-добро, „отколкото изкушението за контролиране на умовете”. Потребители на Twitter във Франция създадоха свои фалшиви новини с хаштага „Измислете си собствени фалшиви новини”.
Противници на Макрон от различни части на политическия спектър разкритикуваха плана. „Франция все още ли е демокрация, ако запушва устата на своите граждани? Това е много обезпокоително”, заяви лидерът на крайнодесния Национален фронт Марин льо Пен.
Представители на водещите интернет платформи Facebook и Google отказаха да коментират пряко плана на Макрон и вместо това изтъкнаха инициативи за саморегулация или сътрудничество с местните власти, включително във Франция, за откриване на фалшиви новини.
„Всяка регулация би трябвало да бъде внимателно обмислена заедно с бранша”, каза юристката Кристел Кослен. Тя отбеляза, че закон от 1881 г. позволява наказателно преследване за фалшива информация. По думите ѝ е от решаващо значение да се гарантира, че дадено съдебно решение ще бъде технически приложимо. „Истинският въпрос е кой може да каже кое е вярна или фалшива информация?”, заяви Кослен.
Макрон има стабилно мнозинство в парламента и може да постигне одобряване на законопроект без подкрепата на опозицията.