Г-7 иска Китай да накара Русия да спре войната в Украйна
Лидерите на най-развитите икономики в света осъдиха остро Пекин

Снимка: European Council
Лидерите на Г-7 осъдиха строго Китай, тъй като най-напредналите икономики в света искат да се противопоставят остро на нарастващите, според тях, военни и икономически заплахи за сигурността, отправени от Пекин, предава Financial Times.
В широка критика към Китай за всичко - от милитаризацията на Южнокитайско море до използването на „икономическа принуда“, Г-7 призова Пекин да накара Русия да изтегли войските си от Украйна в съвместно комюнике.
Членовете на Г-7 заявиха, че са „сериозно загрижени“ за ситуацията в Източно и Южнокитайско море и „категорично се противопоставят на всякакви едностранни опити за промяна на статуквото със сила или принуда“. Те също призоваха за „мирно решение“ на нарастващото напрежение в Тайванския пролив.
Изявлението бележи най-силната критика към Пекин от страна на Г-7, която спомена Китай в комюнике за първи път преди две години, когато лидерите се срещнаха в Обединеното кралство.
На тридневната среща на върха в Хирошима САЩ и техните демократични съюзници се опитаха да проектират единен фронт срещу задълбочаващото се глобално разделение, причинено от войната в Украйна, спора между САЩ и Китай, глобалното затопляне и разширяването на изкуствения интелект.
Владимир Зеленски, президентът на Украйна, кацна в Хирошима в събота следобед, преди участието си в неделните сесии, посветени на войната в Украйна.
Зеленски, чието присъствие се пази в тайна до вчера, написа при пристигането си в Twitter:
Япония. G7. Важни срещи с партньори и приятели на Украйна. Сигурност и засилено сътрудничество за нашата победа. Днес мирът ще бъде по-близо.”
Украински служител, пътуващ със Зеленски, каза пред FT, че основните украински цели на срещата на върха са да се настоява за подкрепа за мирния план на Киев; осигуряване на повече военна подкрепа и сътрудничество, особено що се отнася до противовъздушната отбрана и бойните самолети, с акцент върху дългосрочните гаранции; да убеди съюзниците да засилят санкционния натиск върху Русия; и обсъдете по-нататъшни мерки, за да подведете Москва под отговорност за нахлуването в Украйна.
Все по-твърдата позиция спрямо Китай идва след две години работа на САЩ и Япония с другите страни от Г-7, за да постигнат по-суров тон срещу военната активност на Китай около Тайван и използването на икономически натиск от страна на Пекин.
Лидерите на Япония, Канада, Франция, Германия, Италия, САЩ и Обединеното кралство също предупредиха за „повишена несигурност относно глобалните икономически перспективи“, като обещаха да останат бдителни и гъвкави в своята макроикономическа политика, докато глобалният инфлационен натиск продължава.
Що се отнася до икономическата политика спрямо Пекин, Г-7 заяви, че подходът й „не е предназначен да навреди на Китай“, нито „да осуети икономическия прогрес и развитие на Китай“. Страните членки заявиха, че групата не се интересува от отделяне от Китай и просто се занимава с „намаляване на риска“.
Но те казаха, че ще предприемат действия за справяне с „предизвикателствата, породени от непазарните политики и практики, които изкривяват глобалната икономика“ и „насърчават устойчивостта на икономическата принуда“.
Климат и изкуствен интелект
Относно политиката в областта на климата лидерите се съгласиха, че предвид изключителното въздействие на войната на Русия срещу Украйна, „публично подкрепените инвестиции в газовия сектор могат да бъдат подходящи като временен отговор“ и това е победа за Германия.
Берлин настоя за такова одобрение въпреки съпротивата на страни, включително Обединеното кралство и Франция, които заявиха, че това подкопава целта на Г-7 да се отклони от изкопаемите горива, и обвиненията от екологични групи, че това би се равнявало на отстъпление от ангажиментите за нетна нула.
Що се отнася до бързо развиващата се индустрия за изкуствен интелект, лидерите се споразумяха да се „ангажират с по-нататъшно напредване на многостранните подходи към разработването на стандарти за ИИ“ и да разработят международни стандарти за сектора.
Г-7 също се съгласи да създаде „Хирошима AI процес“ в сътрудничество с ОИСР и Глобалното партньорство за изкуствен интелект, група от 29 държави, фокусирани върху темата, до края на тази година, за да обсъдят управлението, права на интелектуална собственост и „отговорна“ употреба.