Германия подготвя €35 млрд. подкрепа за хората и малкия бизнес
Разработената двустепенна схема трябва да облекчи въздействието на високите цени на газа върху потребителите

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Експертната комисия на Германия, натоварена с изготвянето на планове за облекчаване на въздействието на високите цени на газа върху потребителите, предаде в понеделник своите предложения на канцлера Олаф Шолц, чието правителство е изправено пред натиск да ограничи инфлацията, предава Reuters.
След 35 часа консултации Комисията единодушно постигна съгласие относно препоръките си към правителството, се казва в изявление.
Проект на документ, видян от Reuters, показва, че Комисията се е спряла на вариант, според който държавата ще предостави на домакинствата, както и на малките и средни предприятия, еднократна помощ. Тя ще се равнява на стойността на едномесечна сметка за газ тази година. Комисията предлага и механизъм за ограничаване на цените от март или април 2023 г.
Еднократното плащане, планирано за декември, ще струва на правителството около 5 млрд. евро, каза пред Reuters източник, запознат с преговорите, пожелал анонимност. Цената на двата етапа на помощта ще бъде 35 млрд. евро до началото на 2024 г., каза директорът на института IMK Себастиан Дулиен.
Комисията все още работи по отделна схема за индустрията.
Във втора фаза държавата може да ограничи цените, като субсидира 60 – 80% от прогнозираното потребление на газ, като потребителите плащат остатъка по пазарни цени, а така ще се стимулира пестенето на енергия. Субсидираната цена се оценява на около 12 – 14 цента за киловатчас (kWh).
Ако бъде приета, схемата ще бъде финансирана от пакет помощи на стойност 200 млрд. евро, обявен от правителството на Шолц миналия месец, за да се намали въздействието на енергийните цени върху най-голямата икономика в Европа.
Комисията ще представи междинен доклад на пресконференция в понеделник. Очаква се правителството да приеме основните констатации, въпреки че говорител на министерството на икономиката каза, че препоръките все още са само чернови.
Експертите казват, че предимството на еднократното плащане е, че осигурява незабавно облекчение. Недостатъкът е, че не насърчава намаленото използване на енергия, въпреки че е изчислено, че са необходими поне 20% спестявания на газ, за да се избегне недостиг. Очаква се прилагането на спирачката на цените на газа, базирана на 60%-80% субсидия, да отнеме повече време.