Германия влиза в спор за заплатите на милиони ключови работници
Подобни разговори се следят отблизо от ЕЦБ, която започна да повишава лихвените проценти

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Работодателите и синдикатите в ключови инженерни сектори на Германия се насочват към спор за заплатите, тъй като растящите цени на енергията повишават производствените разходи, а потребителите страдат от необузданата инфлация.
Мощният германски синдикат IG Metall търси увеличение на заплатите с 8% за 3.8 милиона работници в сектора на металургията и електротехниката, който обхваща компании като Siemens AG и Volkswagen AG. Според Стефан Волф, ръководител на асоциацията на работодателите Gesamtmetall, работниците не бива да получават повишения.
Ако се сблъскаме с недостиг на газ през есента, това ще съвпадне точно с нашия кръг от колективни преговори“, каза Волф в интервю за вестник Welt am Sonntag. „Тогава няма да е възможно допълнително да натоварваме компаниите в металургията и електротехническата индустрия с увеличения на заплатите.“
Според Волф липсата на вдигане на заплатите наесен ще предотврати влизането в порочен кръг от вдигане на заплати и цени. Инфлацията в Германия се увеличи до 8.5% през юли от 8.2% през юни, доста над консенсусните очаквания от 8.1%.
Според експертите от Bloomberg Economics с изтичането на две мерки – за намалените цени в обществения транспорт и отстъпките от горивата инфлацията може да се покачи над 9%. Нещо повече, повишените рискове от прекъсване на доставките на газ означават, че рисковете за инфлацията са изкривени в посока нагоре.
Преговорите, които трябва да започнат през септември, ще бъдат най-оспорваните преговори за уреждане на заплатите в Германия и резултатът може да предостави индикатор за това как общото заплащане ще се развие в различните сектори. Подобни разговори се следят отблизо от Европейската централна банка, която започна да повишава лихвените проценти.
Служителите поемат тежестта на цялото увеличение на цените, но за разлика от компаниите, те не могат да ги прехвърлят“, каза ръководителят на IG Metall Йорг Хофман пред Welt am Sonntag.
Компаниите се изправят пред растящите разходи за хардуер, електричество и газ, прекъсвания на веригата за доставки и недостиг на полупроводници и гарантирането на тяхното оцеляване трябва да бъде приоритет, се казва в позиция на Волф.