Германската инфлация отново тръгна нагоре
Увеличението на цените на дребно надхвърли очакванията на анализаторите

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Германската инфлация отново започна да расте, подкрепена от поскъпването на енергийните разходи. А тенденцията може да се задълбочи още повече заради нахлуването на Русия в Украйна, пише Bloomberg.
След като през януари бе прекъснат 6-месечният тренд на постоянно ускоряване на цените, през февруари отново има скок – с 5.5% спрямо година по-рано. Средната оценка на икономистите, анкетирани от Bloomberg, беше за 5.4%.
Скокът в енергийните разходи до голяма степен е виновен за повишената инфлация, която обхвана цяла Европа през последните месеци. Служители на Европейската централна банка предупреждават, че ситуацията вероятно ще продължи по-дълго. Президентът на финансовата институция Кристин Лагард обеща да направи всичко необходимо, за да осигури стабилност на цените.
Франция, Италия и Испания също отчетоха по-бърза от очакваната инфлация миналия месец. Данните за еврозоната се очакват в сряда, като икономистите прогнозират рекордните 5.6%.
Управителният съвет на ЕЦБ ще обсъди паричната политика следващата седмица. Първоначално беше предвидено на срещата да се очертае плана за преустановяване на пандемичната програма за изкупуване на облигации. Сега обаче фокусът вероятно ще бъде изместен върху влиянието на войната в Украйна върху икономиката, особено ако доставките на природен газ бъдат нарушени, пише Bloomberg.
Първоначалните оценки на ЕЦБ предполагат, че растежът може да бъде с 0.3 до 0.4 процентни пункта по-слаб тази година. Прогнозите на членовете на ЕЦБ, които ще бъдат публикувани на срещата следващата седмица, ще предложат по-подробна оценка.
Досега официални лица сигнализираха, че войната може да забави, но не и да спре нормализирането на паричната политика. Инфлацията се беше насочила към средносрочната цел на ЕЦБ преди инвазията, което гарантира подготовката за прекратяване на изкупуването на облигации и повишаване на лихвените проценти.
Без признаци за приключване на сраженията в Украйна, анализаторите залагат, че Европейската централна банка ще отложи повишаването на разходите по заеми до 2023 г.
Един ключов фактор, който централните банкери следят при инфлацията, е дали има така наречените ефекти от втори кръг, въпреки че те тепърва ще се материализират в еврозоната. Данните, публикувани по-рано във вторник от германската статистическа служба, показват, че договорените заплати са се увеличили средно с едва 1.3% миналата година – най-слабото годишно повишение от началото на серията през 2010 г.