„Главболгарстрой“ и партньори очертаха напредъка по MOBICCON-PRO в Брюксел
Те се запознаха с иновативни процеси по рециклирането на строителни материали и превръщането им в ценни ресурси в Брюксел

© ECONOMIC.BG / Иван Миладинов
Българската „Главболгарстрой“ и партньорите ѝ отчетоха напредъка в изпълнението на своя международен изследователски проект MOBICCON-PRO на среща в Брюксел. Проектът се развива от консорциум, в който участват партньори от Франция, Белгия, Дания, България и Сърбия и е финансиран по програма „Хоризонт Европа“ на Европейския Съюз.
Срещите по напредъка в изпълнението на проекта се провеждат регулярно на всеки шест месеца и са ключов елемент от механизма на управлението му, спомагайки за навременно идентифициране на трудности, както и на решения за справянето с тях. Също така те предоставят и възможност за обмен на идеи и планиране на следващите стъпки, както по отношение постигането на целите на проекта в частност, така и в по-широк контекст в областта на кръговата икономика и устойчивото строителство.
В рамките на срещата партньорите в проекта посетиха рециклиращия център на белгийската G & A De Meuter – лидер в преработката на строителни отпадъци и материали от разрушени сгради. Компанията, създадена през 1977 г., е утвърдена като един от водачите в областта на земни и разрушителни работи. Тя управлява двата основни рециклиращи центъра в района на Брюксел.
В рециклиращия център в Гримберген, разположен на площ от 8 хектара, се приемат стотици тонове инертни строителни отпадъци, които след преработка се използват като заместващи първичните материали в строителния процес.
В центъра за сортиране в Недер-Овер-Хембек, от своя страна, строителните отпадъци преминават през механично и ръчно сортиране, като резултатът е висококачествени и подходящи за повторна употреба материали. Компанията активно инвестира и в иновации и технологии за рециклиране, което ѝ позволява да постига високи нива на преработка на постъпващите количества и минимизиране нуждата от депониране на остатъчни отпадъци.
Присъствието на екипа на MOBICCON-PRO на място е ценна възможност за запознаване с иновативните процеси за събиране, сортиране и рециклиране на строителни отпадъци в ценни ресурси.
По време на срещата бе обсъдена и дейността на вече създадения Териториален клъстерен център, който функционира като хъб за сътрудничество, обмен на знания и управление на ресурси. Той е разположен административно в София и е подкрепен от членове на консорциума, както и от общини, НПО, малки и средни предприятия и академични институции.
Финалната фаза на проекта MOBICCON-PRO
Екипът отчете и финалната фаза от въвеждането в експлоатация и тестовете на мобилната пилотна инсталация за преработка на инертни строителни отпадъци и отпадъци от разрушения, локализирана в София, която е предназначена за рециклиране на материалите директно на място. В рамките на срещата беше подчертан и потенциалът на иновативните строителни продукти, създадени от рециклирани фракции, като част от усилията за промяна на съществуващите строителни практики към устойчиви такива.
Беше обсъдено демонстрирането и валидирането на практическото приложение на решенията, разработени в рамките на проекта MOBICCON-PRO. В допълнение, партньорите акцентираха върху практики и технологии за селективно разрушаване, които се използват за подобряване възстановяването на ресурси по време на демонтаж, като част от усилията за насърчаване на кръгово строителство.
Предстоящите дейности по проекта ще включват допълнителни обучителни сесии, технически посещения и пилотни демонстрации, които ще осигурят продължаващото развитие на инициативата и реализацията на поставените цели.