Google изправя срещу ChatGPT свой чатбот на име Bard
Съперничеството между Alphabet и Microsoft ексалира с всеки изминал ден

Снимка: Depositphotos
Собственикът на Google – Alphabet Inc – заяви в понеделник, че ще пусне чатбот услуга и ще засили използването на изкуствен интелект в своята търсачка. Новината идва в отговор на ескалиралото съперничество с Microsoft Corp за лидерство в новата мания на хай-тек гигантите.
Междувременно Microsoft покани журналисти на пресконференция в централата си днес, на която ще повдигне завесата към собствените си нови технологии с изкуствен интелект.
Каскадата от новини отразява задаващата се мащабна промяна в Силициевата долина, свързана с т.нар. "генеративен изкуствен интелект" – технология, която може да създава проза и поезия или всевъзможни други видове съдържание по команда от потребителя. Възможностите на инструмента може да освободят много време на работниците с бели якички, вземайки част от рутинните им задължения.
Възходът на ChatGPT, чатбот на подкрепяната от Microsoft стартиращата компания OpenAI, който може да промени начина, по който потребителите търсят информация, е едно от най-големите предизвикателства за Google в последно време.
В отговор Alphabet ще пусне своята сходна услуга, наречена Bard – първоначално за тест и обратна връзка от потребители, а след това и нейна публична версия, става ясно от публикация на изпълнителния директор на Google Сундар Пичай в блога му.
Той също така заяви, че Google планира да добави AI функции към своята търсачка, които да синтезират материали за сложни запитвания, като например дали е по-лесно да се учи китара или пиано.
Ходът на Google демонстрира опита на гиганта за подплати търсачката си, докато конкурентът Microsoft надгражда своята Bing с възможностите на OpenAI.
Microsoft вече заяви, че планира да внедри изкуствен интелект и в другите си продукти, включително в Word и Excell например. Повече подробности компанията ще изнесе днес. Сам Олтман, главният изпълнителен директор на OpenAI, съобщи в Twitter, че също ще присъства на събитието.
Не стана ясно по какво Bard на Google ще се различава от ChatGPT на OpenAI. Пичай заяви, че новата услуга черпи информация от интернет, а за ChatGPT се знае, че е захранен с информация, актуална към 2021 г.
Bard се стреми да съчетае широтата на световното знание с мощта, интелигентността и креативността на нашия изкуствен интелект“, посочва Пичай.
Зад новия чатбот стои управляваният от изкуствен интелект езиков модел LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) на Google. През миналата година компанията го нарече „пробив в технологията за разговор“, а служител дори го определи като разумен – твърдение, което и технологичният гигант, и учените отхвърлиха.
Подобно на конкурентния чатбот, Bard отговаря на потребителски команди, като същевременно предупреждава, че отговорът му може да е неподходящ или неточен. По думите на Пичай LaMDA изисква по-малко изчислителна мощ, за да обслужва повече хора и да се обучава и подобрява на база тяхната обратна връзка.
ChatGPT вече бе обявен за рекордьор в света, превръщайки се в най-бързо развиващото се потребителско приложение.