Гърция е първа в Европа по брой граждански енергийни общности
Данните са от доклад на Съвета на европейските енергийни регулатори (CEER) за 2022 г.

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Гърция заема първо място по брой граждански енергийни общности през 2022 г., според доклад на Съвета на европейските енергийни регулатори (CEER).
По-конкретно, страната е имала 884 такива енергийни общности през 2022 г., докато Холандия е втора със 705 и Австрия трета с 200. Белгия, Италия и Испания са по-ниски с 66, 39 и 20, съответно, докато други страни са с нула, с изключение на на Словения, която имаше две.
Няма обаче официални данни за Германия, въпреки че Германската енергийна агенция (dena) оцени техния брой на над 1700 през 2022 г. Липсата на граждански енергийни общности в държави-членки като Франция се дължи на непълна правна рамка.
В Гърция през последните години са завършени 1664 проекта на енергийна общност.
Трябва да се отбележи, че съгласно Директивата за електроенергията на Европейския съюз, държавите-членки трябва да дадат възможност на гражданите да участват в енергийни общности. Целта е да се улеснят съвместните инвестиции в проекти за възобновяема енергия и да се намалят разходите за енергия.
В Гърция има 511 проекта с условия за присъединяване и в процес на изграждане, пише BalkanGreenEnergyNews.
Що се отнася до Гърция, заместник-министърът на околната среда и енергетиката Александра Сдуку каза наскоро в парламента, че 1664 проекта от 1462 енергийни общности са били пуснати в експлоатация през последните пет години. Заедно с още 300 проекта за собствено потребление броят им надхвърля 1700, а общата инсталирана мощност надхвърля 1 GW. Още 511 обекта са получили условия за присъединяване и са в процес на изграждане, допълни тя.
Числата включват граждански енергийни общности и общности за възобновяема енергия. Първите могат да работят в национален мащаб и да имат гъвкавостта да използват както технологии, базирани на изкопаеми горива, така и технологии, базирани на възобновяеми източници, но единствено за производство на електроенергия. Вторите са местни и използват технология за производство на енергия само от възобновяеми източници, включващи електричество, газ и топлина. Обхватът им на дейност е по-тесен.
Според членове на енергийните общности в Гърция цената на участие във фотоволтаичен проект под 1 MW може да достигне до 1000 евро. Той гарантира лична производствена квота от около 2 MWh годишно за период от 20 години. Той се премахва от сметките на инвеститора чрез механизма за нетно измерване.