ICGB пуска обществена поръчка за археологически проучвания
При предварителен оглед по трасето на бъдещия газопровод са регистрирани археологически обекти

Компанията, която подготвя изграждането на българо-гръцката газова връзка „Ай Си Джи Би“ АД пусна обществена поръчка за археологически проучвания на археологически обекти по трасето на газопровода „Междусистемна газова връзка Гърция-България“.
От съобщение на дружеството става ясно, че прогнозната стойност на обществената поръчка за 3 млн. лв. без ДДС, а срокът за изпълнение е до 3 месеца от възлагане на проучването за съответния археологически обект. Пред Economic.bg от „Ай Си Джи Би“ коментираха, че това няма да повлияе на срока за реализация на газопровода. Очаква се въвеждането му в търговска експлоатация през 2020 г.
Изпълнителите на проучването ще участват в търга само, ако са получили предварителна покана за участие. Тя се извършва след подадени първоначални оферти от кандидатите и последващ предварителен подбор. Срокът за подаване на заявления за участие в първата фаза на процедурата е 05.06.2018 г.
Обект на археологически проучвания ще бъде линейната част на газопровода IGB заедно с неговия сервитут (недвижими имоти към проекта), площадките на линейните кранове, наземните съоръжения и довеждащата към тях инфраструктура (електропроводи, водопроводи, канализация, пътни връзки).
При изготвянето на Доклада за Оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОД) при реализацията на газопровода трасето е било обходено на предварително археологическо проучване. Тогава са регистрирани значими археологически обекти, попадащи в обхвата на трасето, за които съществува риск да бъдат засегнати от строителните работи.
При обхода на трасето са набелязани за проучване потенциални археологически обекти, сред които праисторически селища, могилни некрополи, антични селища и др. Проектната компания стартира настоящата обществена поръчка, за да получи методическа и научна помощ за тяхното опазване.
Списъкът на обектите, за които се предвижда извършване на спасителни разкопки, както и предписаните мерки за опазването им, има индикативен характер. От списъка на набелязаните обекти могат да отпаднат онези, за които се установи липсата на археологически структури и културен пласт, или да се добавят нови археологически обекти, които се регистрират по време на археологическото наблюдение на изкопните работи за газопровод IGB.
Възможно е в процеса на дейностите да се установи, че реализацията на строителството не влияе по предвидения начин на съответния обект. ICGB определя, че избраният за изпълнител ще проведе до окончателно приключване пълни спасителни археологически разкопки на регистрираните археологически обекти преди започване на изкопните работи по трасето на газопровода IGB.
От компанията заявяват, че ICGB полага специални усилия за запазване на културно-историческото наследство на територията на България и Гърция и ще предприеме всички необходими мерки обектите, които се намират на трасето на газопровода да не бъдат засегнати или застрашени от строителните дейности.