„Коктейлът е по-слаб“: Световният елит се върна на икономическия форум в Давос
Очаква се около 2700 лидери от 130 държави да пътуват до швейцарския зимен курорт, за да участва в партитата и важните дискусии

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Днес започва Световният икономически форум в Давос и ще продължи до 20 януари. Събитието е своеобразно завръщане на лъскавите партита и дискусиите на високо равнище след тригодишно прекъсване. Очаква се рекорден брой бизнес лидери да пътуват до швейцарския зимен курорт, а преминаването на търговски, частни и правителствени самолети през летището в Цюрих показва, че общият брой на участниците е на нивото отпреди COVID-19. Въпреки това посоката на бъдещето – и тези, които ще го ръководят – е по-неясна от всякога, предава Reuters.
Корпоративни и финансови лидери, които пропуснаха скромната среща в Давос през май миналата година, се завръщат. Шефът на JPMorgan Джейми Даймън, който е редовен участник в конференцията, ще се присъедини към лидерите. Участие във форума ще вземат и Дейвид Соломон от Goldman Sachs, и Джеймс Горман от Morgan Stanley. Главният изпълнителен директор на Chevron Майк Вирт и Бърнард Луни на BP ще представляват възраждащите се петролни компании. Като цяло Световният икономически форум очаква да посрещне около 2700 лидери от 130 държави, включително 370 обществени личности.
Oчевидното завръщане към обичайната работа само подчертава промените, настъпили след последното пълно събрание на елита в Давос. Глобалната пандемия и нахлуването на Русия в Украйна добавиха още повече търкания в и без това скърцащия глобализиран свят, който Давос олицетворяваше.
Междувременно политическите лидери, отговорни за оформянето на новия ред, остават предимно у дома. Президентът на САЩ Джо Байдън няма да пътува – за разлика от своя предшественик. Въпреки че се очаква да дойдат няколко членове на Конгреса на САЩ, те не са добре познати международни фигури. Най-високопоставеният представител на Китай е вицепремиерът Лиу Хе. Британският министър-председател Риши Сунак, който се бори със забавящата се икономика и стачкуващите работници в публичния сектор, също остава у дома.
Разходка по крайбрежната алея на Давос – главната улица на града, където държави и корпорации временно заемат витрини на магазини – подчертава промяната. Полша и Индонезия имат забележимо присъствие, но други национални делегации излагат по-тихи послания. Саудитска Арабия има няколко забележими плаката, които рекламират нейната футуристична икономическа зона NEOM. Обединените арабски емирства прокламират толерантността.
Компаниите за криптовалути, които присъстваха на предишни събирания, са предимно приглушени, заменени от компании, популяризиращи технологии като блокчейн. Утвърдени технологични компании, като Workday, Salesforce, Cisco, Qualcomm и Meta Platforms, доминират на уличната сцена. Може би най-забележителният нов наемател е “Манчестър Юнайтед”, клубът от английската Висша лига, който търси купувач.
Промяната отразява свят, който е станал по-вглъбен и по-малко свързан. Докато големите компании диверсифицират веригите на доставки, правителствата и регионите се конкурират силно за бизнеса. Законът за намаляване на инфлацията на Байдън ограничава субсидиите за американското производство, насърчавайки губернатори като Дж. Б. Прицкер от Илинойс да привлекат инвестиции в своя щат. Световният икономически форум и неговият основател Клаус Шваб, признаха част от това, като преименуваха конференцията на “Сътрудничество в един фрагментиран свят”.
И все пак тези, които се връщат в Давос за първи път от три години, може да почувстват, че този път "коктейлът е по-слаб".