Икономиката на Европа е обречена на стагнация, освен ако не поеме по-рисков курс
Изоставащото представяне на Европа продължава от години
Европа страда от дефицит на иновации и ниска производителност, поставяйки икономиката на региона на път към стагнация, освен ако не промени курса. Това смята Нобеловият лауреат Майкъл Спенс в публикация на Project Syndicate.
По думите му дългосрочният растеж на производителността в напредналите икономики зависи от структурната промяна, водена от технологичните иновации.
Тук се крие основният проблем на Европа: в редица области, от изкуствения интелект до полупроводниците до квантовите изчисления, САЩ и дори Китай оставят Европа в прахта“, пише той.
Изоставащото представяне на Европа продължава от години. През 2008 г. БВП на САЩ и БВП на еврозоната бяха приблизително равни. Сега икономиката на САЩ е с около 75% по-голяма от тази на еврозоната, според данни на Световната банка.
Разбира се, валутните колебания са изкривили числата. Коригирано спрямо покупателната способност, производството на ЕС е спаднало само с 4% зад това на САЩ през последните 20 години.
Междувременно инвеститорите все повече разпознават ерата на „американската изключителност“ в глобалната икономика и финансовите пазари.
Това е в контраст с нарастващия статут на Европа като център за отдих, дотолкова, че огромните тълпи туристи предизвикаха бурна реакция сред местните, писнало им от летовници, които задръстват улиците, вдигат цени и обитават домове.
Спенс, който е старши научен сътрудник в института Хувър, обвини дефицита на иновации в Европа на недостатъчните инвестиции във вече децентрализираната среда за научноизследователска и развойна дейност, непълната интеграция на единния пазар, липсата на ключова инфраструктура като изчислителна мощност и ограничената наличност на фондове за рисков капитал и частен капитал.
Европа може да преодолее тези пречки и има важни предимства, като например таланта, идващ от нейните университети, и мрежа за социална сигурност, която осигурява икономическата сигурност, необходима за предприемаческо поемане на риск, отбеляза той.
Без нова икономическа визия обаче традиционните индустриални сектори, които са по-малко иновативни, ще продължат да доминират, докато най-добрите и най-умните ще мигрират към други страни, предупреди той.
Европа трябва да реши: може да остане в сегашния си курс, който със сигурност ще доведе до относителна стагнация, или може да начертае изцяло нов път“, пише Спенс. „Последният подход е по-рисков, но също така има много по-голям потенциал за растеж.“
Но този избор не изглежда да е на първо място сред политиците или гласоподавателите, каза той, призовавайки лидерите да предложат ясна картина за това какво ще донесе статуквото или нова икономическа визия.