Икономиката на Китай расте и дава надежди за глобално възстановяване
Страната отчете 4.9% увеличение на БВП през третото тримесечие

© ECONOMIC.BG / БТА
Китай продължава да се възстановява през третото тримесечие на годината, сочат данните на Националното статистическо бюро в понеделник. Втората по големина икономика в света отчете растеж на БВП от 4.9% спрямо миналата година, макар че очакванията бяха за 5.2%.
Благодарение на резултатите през периода юли-септември страната успява да регистрира 0.7% повишение на икономиката си за деветте месеца на 2020 г. досега.
Несигурността обаче остава да диктува голямата картина, като овладяването на пандемията и последващото ѝ развитие ще са в основата на бъдещата динамика.
Трябва обаче да сме наясно, че международната среда все още е сложна и тежка“, се казва в съобщението, цитирано от CNBC.
Още данни
Продажбите на дребно са нараснали с 3.3% през септември, а за тримесечието като цяло бележат 0.9% увеличение. За първите девет месеца на годината обаче те са се свили със 7.2%.
През тези три тримесечия онлайн търговията на стоки са нараснали с 15.3% спрямо предходната година. Те представляват 24.3% от продажбите на дребно.
Според Брус Пан, ръководител на макро и стратегическите изследвания в China Renaissance, ускоряването на Китай е „равносилно на първа стъпка към глобално възстановяване“.
Въпреки че очаква растежът на страната да продължи, Панг отбеляза, че проблеми като безработицата, намалените доходи на домакинствата и променящото се поведение на хората могат да повлияят на усилията на Пекин да стимулира ръста на потреблението. Вместо това властите може да се окажат по-склонни да разчитат на инвестиции и износ за растеж, които също са изправени пред различни предизвикателства, като несигурността около глобалното възстановяване и геополитическото напрежение.
Експертът обърна внимание още, че секторът на услугите се възстановява по-бавно от първичния и вторичния сектор, които съответно се отнасят най-вече до селското стопанство и производството.
Промишленото производство расте с 6.9% през септември в сравнение с предходната година, като общия ръст за първите девет месеца на годината достигна 1.2%.
Безработицата остава предизвикателство, като по официални данни в градовете тя намаля през септември до 5.4%. Според критиците обаче точността е силно съмнителна. Наглед обаче процентът остава под рекордните 6.2%, достигнати през февруари в разгара на пандемията на коронавирус в Китай.