Потребителските разходи движат икономиката през второто тримесечие
На човек от населението се падат 3 680 лв.
~ 3 мин.
Първата ревизия на данните за представянето на българската икономика през второто тримесечие на 2018 г. потвърдиха експресните оценки, публикувани преди месец от Националния статистически институт (НСИ). Предварителните сезонно изгладени данни показват, че реалният ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) е 3.4%, което е най-слабото представяне на икономика ни от началото на 2015 г.
В сега публикуваните данни вече има по-детайлна рaзбивка по компоненти на растежа. От тях се вижда, че зависимосста на икономиката от потребителските разходи се увеличава. През второто тримесечие крайното потребление на домакинствата се увеличава с 5.4%, докато разходите на правителството растат много по-малко - едва с 0.9%.
Слабото нарастване на правителствените разходи са свързани с изоставането от зпълнението на капиталовата програма на държавата. Това е и основната причина Министерството на финансите да отчита огромни излишъци, като към края на август приходите в бюджета надхвърлят разходите с около 2.4 млрд. лв.
Данните за общите инвестиции в икономиката - външни и вътрешни - също са сравнително добри. През второто тримесечие нарастването е с 4.6% на годишна база, но ръстът изостава значително от първото тримесечие, когато бе над 7%. Влиянието на инвестициите върху растежа не е толкова голям, колкото потреблението, тъй като разходите на домакинствата формират около 80% от номиналната стойност на БВП.
По предварителни данни произведеният брутен вътрешен продукт през второто
тримесечие на 2018 г. възлиза на 25.9 млрд. лв. по текущи цени. На
човек от населението се падат 3 680 лв. от стойностния обем на показателя.
Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност през
второто тримесечие на 2018 г. възлиза на 22.24 млрд. лв. по текущи цени.
През второто тримесечие на 2018 г. относителният дял на аграрния сектор в добавената
стойност на икономиката намалява равнището си с 0.8 процентни пункта спрямо същото
тримесечие на предходната година до 3.3%. Индустриалният сектор намалява относителния си
дял в добавената стойност на икономиката с 0.2 процентни пункта до 29.3%. Относителният дял
на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, се увеличава до ниво
от 67.4% при 66.4% през съответния период на предходната година.
За крайното потребление през второто тримесечие на 2018 г. се изразходват 78.4% от произведения БВП. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал) формират 21.2% от произведения БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е отрицателно.
Годишни изменения
За крайното потребление през второто тримесечие на 2018 г. се изразходват 78.4% от произведения БВП. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал) формират 21.2% от произведения БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е отрицателно.
Годишни изменения
БВП нараства с 3.4% през второто тримесечие на 2018 г. в сравнение със същото
тримесечие на предходната година според сезонно изгладените данни.
През второто тримесечие на 2018 г. спрямо същото тримесечие на предходната година
брутната добавена стойност се увеличава с 3.0%. Динамиката на брутната добавена стойност се
определя основно от регистрирания растеж при: Операции с недвижими имоти - 7.2%,
Финансови и застрахователни дейности - 6.0%, Строителство - 5.9%, Създаване и
разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения - 4.9%, Добивна
промишленост; преработваща промишленост; производство и разпределение на електрическа и
топлинна енергия и на газообразни горива; доставяне на води; канализационни услуги,
управление на отпадъци и възстановяване - 3.0%.
По отношение на компонентите на крайното използване основен принос за
регистрирания положителен икономически растеж имат индивидуалното потребление - с ръст
от 5%, бруто образуването на основен капитал - с ръст от 4.6%, и колективното потребление
на държавното управление - с ръст от 2.3%. Износът на стоки и услуги се увеличава с 1.7%, а
вносът на стоки и услуги - с 4.3%.