Има ли нужда АЕЦ „Козлодуй“ от нов парогенератор и какви са възможностите?
Започва анализ на възможността оборудването от АЕЦ „Белене“ да се използва като резервни части за „Козлодуй“
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Аварията в 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ вече постави въпроса има ли нужда централата от нов парогенератор, след като проблемът се повтаря няколко пъти последните години и с какъв може да бъде заменен той.
По темата в четвъртък беше изслушан служебният енергиен министър Владимир Малинов, който обясни, че заради зачестилите аварии може да се наложи смяна на парогенератора в централата. Стана ясно, че един от вариантите е да се използва един от доставените за АЕЦ „Белене“, който да замени проблемния в „Козлодуй“.
Оборудване от АЕЦ „Белене“
Няма ясен отговор обаче могат ли парогенераторите от закупеното оборудване за „Белене“ да се използват за 6-и блок, коментира пред Economic.bg изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов.
През 2023 г. на два пъти работната група за продажбата на оборудването за АЕЦ „Белене“ е изискала становище от АЕЦ „Козлодуй“ за възможността парогенераторите да се използват в първата атомна електроцентрала, но двата отговора са противоречиви, обясни Малинов в Народното събрание.
Във всеки доклад казваме, че се нуждаем от това оборудване като резерва, защото това оборудване чакаме да работи още 30 години, а е работило вече 30, обясни Николов.
Трябва да имаме поне един парогенератор като резерва“, категоричен е той.
Трябва да се направи обоснован инженерингов анализ относно тази възможност, но Николов каза, че от централата все още нямат нужната документация, защото НЕК се притеснява да я предостави без разрешение от производителя.
Тази смяна обаче би била много сложна, а причината е, че парогенераторите в "Козлодуй" са хоризонтални. За сравнение, при американската технология са вертикални и замяната е по-лесна.
В "Козлодуй" парогенераторите са заобиколени от друго оборудване, защото те се монтират вертикално, но се извеждат хоризонтално, което налага добра обосновка на размерите при евентуалното поставяне на нов парогенератор, обясни още Николов.
Първо трябва да си отговорим на въпрос може ли да се смени конкретно трети парогенератор, защото има малка разлика в размерите между тези за АЕЦ „Белене“ и на „Козлодуй“.
В крайна сметка и министърът беше категоричен, че ще се изиска задълбочен анализ и външна експертиза относно приложимостта и възможността за използване на парогенераторите от „Белене“ в „Козлодуй“.
Парогенераторите обаче са част от комплекта оборудване, за който България преговаря с Украйна за продажба и в петък от БСП внесоха решение в НС за спиране на преговорите и действия по продажба на оборудването, предназначено за АЕЦ „Белене“.
Вариантите са от Русия
Изработването и доставката на нов парогенератор от Руската федерация ще отнеме около четири – пет години, като ще е необходимо задължително сключване на договор с руска организация за изготвяне на работен проект за замяната, обясни Малинов по време на изслушването. Към настоящия момент от атомната ни централа нямат потвърждение от друг производител, че може да проектира, изработи и достави парогенератор.
Николов потвърди, че единственият алтернативен вариант за производство на такъв остава Русия, а другият вариант, който е Чехия да го произведе, вече не е възможен.
Засега проблемът е отстраним
Течовете от спрения за предсрочен ремонт 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ все още не са запушени, има още няколко проблемни тръби, при които затапването сега започва, обясни още за Economic.bg Валентин Николов.
Към настоящия момент 3-ти парогенератор няма нужда от смяна", категоричен е той.
На 15 юни блокът беше спрян за планов превантивен ремонт поради констатирани в процеса на експлоатация неизправности на маслената система на блоковия трансформатор 24/400kV (неядрената част на блока), както и индикации за пропуск на топлоносител в парогенератор.
„Едно време, когато са го монтирали, е имало една зона, която не е била направена като хората, получил се е проблем при разгрявката, след това обаче са изкарали 30 години някак си“, казва директорът на централата.
Единственият начин за справяне с този проблем е запушване на тръбите обаче преди това трябва да се идентифицират, обясни Николов.
Към настоящия момент има запушване под 1%, а реално проектната документация казва, че всичко е наред до 5%, тоест имаме още много възможност да затапваме“, казва директорът на централата.
Не е ясно обаче кога отново 6-и блок ще се върне в системата, като и Малинов, и Николов не се ангажираха със срокове за пускането му.