Индия забрани безплатния интернет на Facebook
Услугата Free Basics осигуряваше достъп до интернет на бедните

Индия забрани услугата “Free Basics” на Facebook за безплатен
достъп до ограничени функции и услуги в интернет. Индийските
власти не одобриха идеята на собственика на „Фейсбук“ Марк Зукърбърг за „безплатна базова услуга”, която да осигури на хора без
интернет достъп безплатно ползване на няколко уебсайта през мобилните им
телефони.
Решението на страната засяга всички услуги, които са част от плана за доставяне на интернет. Предвиждат се и санкции за телекомите. Ограничението влиза в сила веднага, а компаниите имат срок от шест месеца, за да започнат да го изпълняват. След две години решението ще бъде преразгледано.
Услугата на Facebook, наречена Free Basics, беше временно спряна в Индия още през декември миналата година, докато регулаторът вземе окончателно решение, пише Дневник. Въпреки големият ръст на продажбите на мобилни телефони в Индия, едва 20% от хората имат достъп до интернет.
В страната предплатените пакети не са разрешени, а цените не са
ниски, което отказва повечето потребители от сключването на абонамент, поради невъзможност да го плащат. Телекомите компенсират с предлагането на
пакети с безплатен или по-евтин достъп за някои услуги, но според регулатора
това е дискриминация.
След окончателното решение Марк Зукърбърг обяви, че е разочарован, но бе категоричен, че американската компания „Фейсбук“ няма да изостави намерението си да предостави достъп до интернет на широк слой потребители в Интернет. „Ние никога няма да се откажем от своята цел да предоставим връзка в Индия, защото над един милиард жители на тази страна нямат достъп до интернет“, подчерта Зукърбърг, цитиран от ТАСС.
„Ние знаем, какво представлява връзката. Ние ще можем да им помогнем да се измъкнат от бедността, да създадем милиони работни места и да разширим възможностите за получаване на образование“, добави директорът на „Фейсбук“.