Инфлацията в България очаквано се ускори през януари (графика)
Основен принос за по-високите цени има поскъпването на газа и водата, както и на ресторантьорските и хотелските услуги
© ECONOMIC.BG / БТА
Ускоряване на инфлацията в България през януари отчете Националният статистически институт (НСИ). Основен принос за възходящото движение имат поскъпването на жилищата, водата, електроенергията, газа и други горива, както и хранителните стоки и ресторантьорските услуги.
Цените на дребно са се покачили с 3.7% спрямо същия месец на 2024 г., а при сравнение с декември – са били с 2% по-високи.
За сравнение, годишното покачване на показателя предходния месец бе 2.2%, а месечното – 0.4 на сто.
По-високата инфлация бе очаквана от редица икономисти, тъй като от началото на годината ресторантьорският бранш вече плаща 20% ДДС, а не намалената ставка от 9%. Отделно, от 1 януари токът за домакинствата поскъпна със средно 8.4%, горе-долу колкото и природният газ.
Според НСИ цените на стоките и услугите в групата „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“ са се увеличили с 4.6%, докато тези на хранителните продукти и безалкохолните напитки са с 2.5% по-високи.
При група „Ресторанти и хотели“ цените са нагоре с 2.2%, а в група „Съобщения“ е налице поскъпване в размер на 2.4 на сто.
В групата на хранителните продукти най-значително поскъпване е отчетено при краставиците (22.5%), пипера (16.8%), хляба (15.9%), зелето (11.6%) и брашното (10.9%).
При нехранителните продукти лидери по поскъпване са такса за издаване на личен документ (19.4%), движено от новите цени на личните карти, централно газоснабдяване (13.2%), електроенергия (8.4%), събиране, отвеждане и третиране на отпадъчни води (5.9%), метан за ЛТС (4.8%), курсове за водачи на ЛТС (4.2%), мобилни телефонни услуги - с 4.1 на сто и други.
Инфлацията за еврозоната
Инфлационният индекс, който се използва за измерване на конвергенцията на България с еврозоната – Хармонизираният индекс на потребителските цени (ХИПЦ), през януари е 2.6%. Но едва на 24 февруари (понеделник) европейската статистическа служба (Евростат) ще публикува актуалните данни на всички държави от Европейския съюз. И именно те ще покажат дали този месец България вече е изпълнила инфлационния критерий, както очакват повечето икономисти.
Това ще даде законово основание на кабинета „Желязков“ да поиска извънреден доклад за конвергенция от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ).
Припомняме, че за декември ХИПЦ на България бе на ниво 2.6%, или с едва 0.1 пункта над търсения критерий за еврозоната.
А в петък бившият финансов министър Асен Василев предварително заяви, че България вече покрива критерия и че правителството трябва да поиска доклад за конвергенция.
Виждаме, че макар и със значително по-висока инфлация за януари, отколкото беше инфлацията през миналата година, изпълняваме критерия, без да има нито една изключена държава. Средногодишната инфлация е 2.6%. Точно на референтната стойност сме“, каза Василев, цитиран от агенция „Фокус“.
Не е ясно обаче на какво се базират думите му, тъй като все още няма данни.