„Истината е, че държавата няма подсигурени количества газ“
Столичният кмет твърди, че държавата дължи на "Топлофикация София" 332 млн. лв. и само си търси оправдание за безизходицата, в която се намира

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Разбирам безизходицата, в която се намират правителството и „Булгаргаз“, които 6 месеца не успяха да подсигурят количества газ. Но да искаш да вземеш от „Топлофикация София“ е безотговорно. Това е някакво решение на трудната задача, но обществено и политически е недопустимо.
Така кметът на София Йорданка Фандъкова коментира вчерашната заплаха на „Булгаргаз“, че заради просрочен дълг от 328 млн. лв. може да бъде спряно подаването на природен газ към общинското дружество. Станислав Тодоров, който се оказа, че от февруари изпълнява длъжността председател на КЕВР в противоречие на Конституцията, вчера подкрепи спирането на газа за „Топлофикация София“, като изтъкна, че дължимата сума е можела да се използва от „Булгаргаз“ за запълване на хранилището „Чирен“ за зимата.
Фандъкова признава, че топлофикацията наистина дължи тази сума на „Булгаргаз“, но според нея това е само „половината истина“.
Но това оправдание е манипулация. Не става дума за липса на пари, а за липса на количества газ“, твърди столичният кмет.
Според нея държавата, в лицето на КЕВР, официално е признала, че „Топлофикация София“ има недовзет приход от 332 млн. лв. за последния отоплителен сезон.
„Това го пише в решение на КЕВР от 1 юли тази година. И то след изплащане на компенсациите, които Министерството на енергетиката отпусна последния отоплителен сезон. „Топлофикация София“ няма как да даде на БЕХ това, което не е получила. А признанието на КЕВР е очевидно. Това се знае от всички ръководители от сектори „Енергетика“, защото десетки пъти сме алармирали за този факт – още от септември миналата година“, каза Фандъкова.
Столична община иска задълженият на държавата към общинското дружество да се нетират със задълженията на топлофикацията към „Булгаргаз“. Според Фандъкова това не се прави, защото правителството търси оправдание за невъзможността си да осигури нужните количества газ за зимния сезон.
Редно е, и е честно, да се признае, че всъщност големият проблем е, че няма големи договорени количества газ. Тук се крие решението на проблема, а не в прехвърлянето от болната на здравата глава“, каза столичният кмет.
Тя обясни, че има огромна разлика между цената, на която „Топлофикация София“ продава топлоенергията, и цената на която купува газ. „От юли миналата година заложената цена за газ, утвърдена от регулатора за „Топлофикация София“, е 49 лева за мегаватчас. Средната цена, на която дружеството купуваше газ за този период, е 130 лева за мегаватчас. Няма дружество, независим държавно, общинско и ли частно, което да може да издържи тази огромна разлика. Това са около 180%“, каза Фандъкова.
По нейните думи тази „ножица“ продължава да се разтваря, дори с новата цена.
КЕВР утвърди цена на газа за юли с 57% по-висока от тази, заложена в продажната цена на „Топлофикация София“. Моделът от миналата година се повтаря.“
Фандъкова изнесе финансови данни, според които за периода юли 2021 – юли 2022 г. дружеството е платило на „Булгаргаз“ 707 млн. лв. за суровина, 56.3 млн. лв. са погасени задължения към БЕХ, а 221 млн. лв. са платени за въглеродни емисии – или общо 984 млн. лв. за една година.
Столичният кмет каза, че ако подаването на газ към общинското дружество спре, няма да е по финансови причини, а поради невъзможност на „Булгаргаз“ да осигури суровина. „Ако спре подаването на газ, ще е заради липса на газ. Никаква друга причина не може да има.“
Ако няма газ, алтернативите на топлофикацията са много краткосрочни и са абсолютно неприемливи от гледна точа за околна среда и въздуха – отопление на мазут.
Като кризисна мяка е възможно да се намали температурата на топлата вода, но все пак трябва газ. Без газ не може да работи. Решението на мазут е много краткосрочно, не знам дори дали има мазут, каза Фандъкова.
По повод разпоредената от незаконно назначения председател на КЕВР проверка на „Топлофикация София“, Фандъкова каза, че за 12 месеца са направени 10 проверки, 5 от които от КЕВР. „Надали ще се установи нещо ново, но за да има спокойствие, нека продължат проверките“, каза тя.