Историята на Дунав мост вече и на книга
Авторският колектив на изданието изцяло е от служители на НКЖИ

Юбилейно издание "60 години Дунав мост Русе - Гюргево" бе представено от инж. Иван Гогев, ръководител на отдела за поддържане, диагностика и експлоатация на железния път в НКЖИ. Той е и ръководител на авторския колектив, реализирал изданието, е изцяло от служители на НКЖИ. Автори са и инж. Светла Иванова, инж. Пламен Ценов и инж. Ивайло Баиров.
Изданието е осъществено с подкрепата на НКЖИ и Националното сдружение "Общество на инженерите по железен път" .
В началото на месец октомври, в „Клуба на железничаря“ в присъствието на генералния директор на НКЖИ, заместник генералния директор, бивши генерални директори и гости, инж. Гогев направи и презентация на тема: "Преди Дунав мост и след това", която е залегнала в основата на изданието.
"Това съоръжение още много десетилетия ще служи надеждно и с присъствието си на това място ще продължи да предизвиква у времето ако не страх, то поне постоянно раздразнение. Мостът, построен между 1952 и 1954 г., вече е ярка страница от вълнуващата история на дунавското мостостроене, чието начало е заложено в древния Рим", е написано в епилога на изданието.
Цяла бездна от време, почти две хилядолетия, делят Дунав мост при Русе – Гюргево от първите постоянни съоръжения, изградени над реката, още по времето на Римската империя.
Дунав мост Русе – Гюргево започва да се строи 1849 години след моста на император Траян.
През месец януари 1948 година в Букурещ между България и Румъния е подписан „Договор за приятелство, сътрудничество и взаимопомощ” и е взето решение за изграждане на съоръжение над Дунава между Гиген и Корабия, там където е бил старият Константинов мост.
Три години по–късно, в средата на 1951 година, страните-членки на СИВ подписват протокол за построяване на „Мост на дружбата над река Дунав”. В края на същата година е подписано и специално споразумение за участие на Съветския съюз в строителството на Дунав мост като страна, осигуряваща неговото финансиране.
Тогава е взето и окончателното решение за местоположението на моста: Русе – Гюргево. В онези години за Източния блок това е бил обект с изключително геополитическо и стратегическо значение. Продължителността на строителството е само две години и три месеца. Мостът между Русе и Гюргево наистина е едно от най-големите съоръжения в долното течение на Дунав - дължината му е 2224 м. След 1952 г. съоръжението е качествено ново ниво на транспортното строителство у нас. Създава се цяла школа за строителни кадри, с голям принос в развитието на страната, а около него израстват много значими обекти на железопътната, пътната и сградната инфраструктура, четем в изданието.
„Древните египтяни са вярвали, че Времето се бои единствено от пирамидите. Тази тяхна убедителност в пълен формат не можем да отнесем към Дунав мост, но е сигурно, че това съоръжение още много десетилетия ще служи надеждно, и с присъствието си на това място ще продължава да предизвиква у Времето ако не страх, то поне постоянно раздразнение“, допълва инж. Гогев.