Иван Иванов: Няма да променяме цените на тока
След стартирането на енергийната борса, КЕВР вече няма да определя цените на ел. енергията

© ECONOMIC.BG / БГНЕС
„Ще се стремя да бъдат задържани цените на електроенергията, но в продължение на близо 2 месеца и половина екипите на КЕВР ще изчисляват всички фактори, които влияят и се надявам да постигнем тази цел.“ Това каза пред журналисти Иван Иванов, председател на КЕВР, след провеждането на първото открито заседание на новия състав на Комисията.
„Целта е постижима, но дали ще се реализира, зависи от други фактори извън КЕВР. Това е моят стремеж и аз го потвърждавам, още от избирането ми до сега“, категоричен е Иванов.
Със стартирането на енергийната борса енергийният регулатор ще се освободи от задължението да определя цените на електроенергията, т.е. те няма да бъдат определяни повече административно.
„Това, което търсим като последователни отстъпки за реформа в енергетиката, има за цел да се елиминира текущия дефицит на НЕК“, заяви Иванов и припомни, че миналата година този дефицит е бил 644 млн. лв.
„С поредица отстъпки, част от които са 100-те милиона, текущият дефицит трябва да бъде преодолян или сведен до почти нула. Крайният ефект, който трябва съществено да се почувства в края на месец юни, е именно този“, обясни той.
По думите му това ще повиши доверието в НЕК, ще даде и хоризонт да се пристъпи към следващите стъпки, в които КЕВР е важен фактор – промяна в правилата за търговия с електроенергия, създадени през лятото на миналата година, които изкривяват логиката на тази търговия, фаворизират само един участник и не дават очаквания резултат.
Иванов заяви, че първо трябва да се променят тези правила, след това да се завърши с избора на модел на енергийна борса, да се направят необходимите промени в Закона за енергетиката, свързани с въвеждането й и тя да стартира до края на тази, или в началото на следващата година.
Относно модела на енергийната борса Иванов заяви, че там, където има преференциални цени за зелена енергия, те ще бъдат компенсирани с добавката задължение към обществото. „Това е модел, който се използва масово в европейските страни. Преди всичко ние трябва да създадем нашата борса, за да може веднага след това да тръгнем и към регионална. Един от приоритетите е да установим много тясно взаимодействие с гръцкия и румънския регулатор и именно създаването на регионална борса”, каза още Иван Иванов.