Изгубеният рай: 7 красиви острова, съсипани от туризма
Те са станали жертва на собствената си популярност

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Красивата природа и географските им особености правят островите предпочитани места за туризъм. Но същевременно тълпите туристи водят след себе си редица екологични проблеми. Просто казано, няма достатъчно място за безкрайните потоци от туристи. Вижте някои от най-тревожните примери, представени от в. „Телеграф”, за острови, много от които някога са били недокоснати, а сега са станали жертва на собствената си популярност.
1. Островите Фи Фи, Тайланд (от филма „Плажът”)
Преди 20 години този малък архипелаг в Андаманско море беше наистина рай - и практически неизвестен - което го прави идеалното място за заснемане на адаптацията на филма „Плажът” с Леонардо ДиКаприо. Сега тук всеки ден пристигат по 5000 души на разходка с лодка от оживения континент и курортите Краби и Пукет, превръщайки залива Мая, закътаното заливче, където се заснема голяма част от филма, в лудница за селфита. Положението става толкова лошо, че тайландските власти неотдавна обявиха плановете си да затворят залива Мая за четири месеца това лято (от 1 юни до 30 септември), за да дадат възможност на околния коралов риф да се възстанови.
2. Боракай, Филипини
Макар да не толкова драматично, колкото в Тайланд, Филипините също преживяват вълнения и екологични тревоги покрай туристите. Само малко над един милион туристи са отишли там през 1990 г., а миналата година тази цифра е била 6.6 милиона. И почти една трета от туристите - повече от два милиона – са посетили един малък остров с размери само 3,98 кв км и с население от 30 000 жители: Боракай. Това е още по-забележително, като имате предвид, че Филипините имат 7 640 други острова, от които да избирате.
Днес, според филипинския президент Родриго Дутерте, островът е превърнат в „помийна яма” – толкова е замърсен от туристите. Изказването му идва след видео, показващо как канализацията се излиза директно в сините води на Боракай. Държавният глава изпрати спешна правителствена работна група, за да спаси острова от екологична катастрофа. Инспекторите откриха над 800 нарушения на околната среда. Решението – от 26 април островът ще бъде затворен за туристи за срок от 6 месеца.
3. Косумел, Мексико
Това малко парче земя на полуостров Юкатан в Мексико някога е било заспало място, само с няколко стотин жители, няколко църкви и разпръснати руини на маите. След това идват круизните кораби. През 90-те години на миналия век е построен дълбоководният кей, който позволява на големите кораби да акостират (но вредят на кораловия риф на острова) и днес е най-натовареното крайбрежно пристанище извън Флорида, приемайки годишно 3.6 милиона пътници (почти всички от Флорида). За сравнение, Венеция, където жителите редовно излизат да протестират срещу присъствието на круизни кораби, идват 1,6 милиона туристи. Добавете това към 541 598 души, които кацат всяка година на летището в Косумел и е лесно да разберете защо островът попада в този списък.
Мексико също отчита сериозен ръст на туризма - експоненциално през последните години. През 2017 г. страната е посетена от 39,6 млн. души, а са били само 17,2 млн. през 1990 г.
4. Венеция, Италия
Нито един текст за причините от свръх-туризма няма да бъде завършен, без да се спомене Венеция. Разбира се, тя е в радара на туристите от векове. Но благородниците от 18-ти век, които са идвали на големите си обиколки, намирали град, пълен с истински венецианци.
Посетителите днес ще намерят предимно други туристи. Всъщност, докато 22 милиона пътници посещават града всяка година, местното население е намаляло до 50 000 души. И според местните медии, ако депопулацията продължи да се движи по сегашния си курс, Венеция няма да има и един жител до 2030 г.
Бяха въведени нови мерки, за да се предотврати посещението на най-големите круизни кораби, но - както беше посочено по-горе - те съставляват само една малка част от годишните посетители на Венеция. Властите също се опитват да се справят с проблема, като забраняват новите хотели и заведения за бързо хранене. Дори наскоро бе предложена такса за вход за площад "Сан Марко".
5. Бали, Индонезия
Индонезия приветства 13.7 милиона туристи от чужбина през 2017 г. - от около 2.2 милиона през 1990 година. И около 1 от трима (4.5 млн.) отиват в Бали.
Популярността на острова като рай за международно потребление започва през 1963 г. с изграждането на хотел Бали Бийч в Санур. Дотогава са съществували само три хотела на целия остров. Но много други ще последват, а през 1970 г. отваря и международното летище Ngurah Rai. Санур остава туристически център, но към него се присъединяват Кута, Семиняк, Убуд и по-нови разработки като Nusa Dua и Pecatu.
Ръстът на посетителите е допринесъл за екологичните проблеми на острова. В края на миналата година Бали обяви "извънредно положение с боклука", след като няколко от най-популярните плажове в страната бяха напълнени с пластмасови отпадъци. Работниците, изпратени да почистват плажовете на Джимбаран, Кута и Семиняк, извозват до 100 тона боклуци всеки ден.
6. Пиг Бийч (Островът на прасетата), Бахами
Биг Мейджър Кей (наричан просто Островът на прасетата) също е част от списъка. На този остров живее любопитна колония от свине - освен няколко кози и бездомни котки, те са единствените постоянни жители на острова. Как са стигнали дотам? Най-убедителната теория е, че те са докарани, за да се стимулира туризмът (друга теория е, че са ги пуснали моряци, с намерение да се върнат и да имат прехрана, но така и никога не са се завърнали).
Но планът работи. Екскурзиите с лодка, за да видят туристите сладките малки плуващи прасета, стават изключително популярни, като всеки пристигнал очевидно е решил да надмине последния, заснемайки тази перфектна за социалните медии история с прасета. За нещастие, седем от прасетата умират миналата година, като властите обвиниха за това туристите – защото им давали алкохол и опитвали да ги яздят.
7. Майорка, Испания
Да кажеш, че Майорка е съсипана, няма да е съвсем честно. Планинската верига Serra de Tramuntana в северната част на острова е все още великолепна, а екскурзията до крепостта на връх Кастел д'Аларо може да изуми всеки. Но тъй като Майорка вече има около 10 милиона годишни посетители, части от острова без съмнение изпитват последиците. Грандиозният път до Sa Calobra е винаги задръстен в пиковия сезон, докато столицата Палма може да стане задушаващо претъпкана - особено когато круизните кораби изхвърлят пътниците си (500 кораба се прибират в града всяка година и свалят до 22 000 души ден). През септември м.г. в столицата имаше антитуристически протест, като демонстрантите настояваха туристите да "се приберат вкъщи".
Местните власти са добре запознати с проблема и се опитват да го решат, като удвоят туристическия данък през пиковия сезон. Повишаването на таксата до 4 евро на човек на ден, в зависимост от вида на използваното жилище, ще помогне за финансирането на екологични проекти, казват те, както и да се насърчат посетителите да посещават острова извън сезона. Други предложени мерки включват по-строги ограничения за Airbnb и забрана на туристите, пристигащи с кола.