Япония се затваря изцяло за чужденци
Това е първата голяма икономика, която предприема подобни действия срещу новия щам Омикрон
Япония ще забрани изцяло чуждестранните посетители заради появата на варианта Омикрон. Това е най-драстичният отговор, който някоя от големите икономики предприема срещу новия, вероятно по-заразен щам на COVID-19, пише Financial Times.
Министър-председателят Фумио Кишида каза, че решението ще влезе в сила днес в полунощ, като така отмени облекчаването на правилата, започнало преди три седмици.
Ние реагираме на варианта Омикрон със силно усещане за предстояща криза“, каза Кишида пред репортери. „Изглежда, че се разпространява по целия свят, така че засилваме нашите мерки за граничен контрол.“
Забраната обхваща чуждестранни студенти, стажанти и работници, които пътуват до Япония, както и кратките бизнес пътувания. Съгласно предишните мерки, ваксинираните бизнес пътници можеха да посетят Япония, след като са били подложени на тридневна карантина.
„Японски граждани и резиденти, които се връщат от Южна Африка, съседни страни и други държави със случаи на Омикрон, ще трябва да се поставят под карантина в контролирани от правителството съоръжения“, добави Кишида.
Завръщащите се пътници от Южна Африка ще трябва да прекарат 10 дни в правителствен хотел. Тези от Израел, Обединеното кралство, Нидерландия и Италия ще трябва да прекарат шест дни, а тези от Германия, Хонконг и редица други страни ще трябва да прекарат три дни в правителствено съоръжение. Във всички случаи пътниците ще трябва да се поставят под карантина у дома за две седмици.
Промяната на японската политика идва след спор между различните държави за действията по ограничаване на разпространението на варианта, който за първи път беше идентифициран в Южна Африка. Израел и Мароко по-рано обявиха, че ще затворят границите си за чуждестранни пътници, а редица страни, включително САЩ и Обединеното кралство, както и ЕС, въведоха контрол на пътуванията и карантинни мерки за пристигащите.
Сирил Рамафоса, президент на Южна Африка, каза, че забраните за пътувания са „напълно неоправдани“, добавяйки, че няма научна обосновка за ограниченията.
Мерките дискриминират“, добави той, като твърди, че вариантът трябва вместо това да подчертае, че богатите страни трябва да подобрят достъпа до ваксинации в Африка.
Вариантът на Омикрон предизвика тревога сред здравните експерти поради скоростта, с която се разпространява, и генетичния му профил, който помага на вируса да избегне имунната система на тялото.
Световната здравна организация го определи като „вариант на безпокойство“, но също така призова за балансиран отговор и страните, които съобщават за щама, да не бъдат наказвани.
Откриването на варианта удари фондовите пазари, като глобалните цени на акциите и петрола паднаха до едногодишен антирекорд миналата седмица.
Решението на Япония да забрани чуждестранните посещения доведе до спад на акциите в Токио. Topix намаля с 1.8% по време на ранната азиатска търговия, воден от рязък спад сред транспортните компании.
Япония току-що започна да се отваря за краткосрочни посетители и това изглежда като крачка назад“, каза Такео Камаи, ръководител в CLSA. „Има много несигурност и пазарът в Токио винаги ще търгува консервативно в такъв момент.“
Акциите в Азиатско-Тихоокеанския регион се понижиха, като хонконгският индекс Hang Seng, се понижи с 0.9%, австралийският S&P/ASX 200 падна с 0.5%, а южнокорейският Kospi – с 0.9%.
Авиокомпаниите в региона бяха особено засегнати, като Qantas спадна с 6.2%, малайзийската AirAsia – с 6.7%, а Cathay Pacific спадна с почти 5%.