„Живот без повече нови сгради“: Строителството в света трябва да се ограничи
Японският архитект Кенго Кума е на мнение, че реставрацията може да донесе неочаквано голяма доходност

Снимка: Depositphotos
Светът трябва да ограничи новото строителство, за да намали въздействието върху околната среда. Това казва японският архитект Кенго Кума, чиито проекти изследват връзките между естествени и създадени от човека системи.
Безспорна е връзката между икономическия растеж през 20-и век и строителството на нови сгради, но тя трябва да се прекъсне, ако искаме да запазим природата, казва Кума. Той подчертава, че задачите на архитектите и дизайнерите се променят и те трябва вече да мислят в посока как да използват природните ресурси, като вятъра и слънчевата светлина, в своите проекти.
Можем да създадем живот без повече сгради“,
казва Кума пред Bloomberg. Според него посоката, към която трябва да се развива секторът е обновяване и реставриране на сгради, защото по думите му реновирането може да донесе неочаквано голяма добавена стойност.
Нов живот на старите сгради
Въпреки че е известен със знакови проекти, като Националния стадион на Япония, който беше централната част на Олимпийските игри в Токио през 2020 г. и гражданския център на Сидни, Кума също работи върху разработки, които обединяват стари и нови материали, съживявайки и разширявайки живота на съществуващите сгради.
В Шанхай неговото студио Kengo Kuma and Associates (KKAA) реновира тухлена корабостроителница, построена през 1972 г., в нов театър с прилежащо търговско пространство. В централната част на Япония пък трансформира стара чайна в ресторант и магазин за подаръци.
Философията на Кума за „естествената архитектура“, която се стреми да превърне сградите в част от пейзажа, е в контраст с развитието на Токио през последните 70 години, по време на които бързи магистрали и влакове стрели демонстрираха възстановяването на страната от военното опустошение. Голяма част от това развитие разчита на концепцията на предприемачите, която подкрепя събарянето на стари и изграждането на нови сгради. Тази практика обаче, според Кума, трябва да се промени.
Всичко се основава на събарянето на нещо старо и изграждането на ново. Но реставрацията също трябва да стане част от „големия бизнес“.
Следващото десетилетие ще бъде решаващо за декарбонизацията на сградите – както на вече построените, така и за новите такива.
Новите конструкции генерират приблизително 40% от въглеродните емисии, а глобалната площ на сградите се очаква да се удвои до 2060 г., според Architecture 2030 – организация с нестопанска цел, ориентирана към климата.
Значителна част от тези емисии се генерират от производството на строителни материали, като цимент и стомана, които често се използват в основите на структурните компоненти. Според Кума дървото все по-често започва да се използва като заместител на тези материали, включително и в основите на сградите.
"Дървен обществен център" в центъра на Сидни. Източник: Kengo Kuma and Associates
Извън Япония се очаква KKAA да завърши жп гарата в Сен Дени преди Олимпийските игри в Париж през 2024 г. Дизайнът използва дърво и зеленина, за да добави елементи от природата в предградието, в което тя почти напълно липсва. Кума казва още, че неговото студио работи върху 130-метрова дървена сграда в Швейцария.