Кабинетът обяви ГКПП „Клепало“ за национален обект
Регионалният министър Иван Шишков се надява по този начин строящият се 20 години граничен пункт най-после да се случи

Снимка: БТА
Служебният кабинет обявява за национален обект бъдещия контролно-пропускателен пункт „Клепало“ между Струмяни и Берово на българо-северномакедонската граница. Така изграждането на важния инфраструктурен обект, което се бави от поне 20 години, може да бъде ускорено. Това съобщи регионалният министър Иван Шишков на брифинг след заседание на Министерския съвет. От думите му стана ясно, че през пункта ще преминават само леки автомобили.
Това е емблематично и показва отношението на държавата към инфраструктурата. Не е тайна за никого, че обявяването за национален обект улеснява процедурите“, коментира Шишков.
По думите му така по-лесно ще се процедират всички дейности, заложени в ЗУТ, включително одобряването на Подробен устройствен план, отчуждаванията, „за да не се забавим в развитието на обекта“.
Припомняме, че това не е първият път, в който кабинетът полза този похват, за да отпуши дейностите по даден обект. Миналата година същото се случи и с мегаскъпата магистрала „Русе – Велико Търново“, както и с Националната детска болница.
Шишков обясни, че спогодбата със Северна Македония за изграждането на пункта датира още през далечната 1999 г. Въпреки това за този период единствено Македония е успяла да изгради довеждащата инфраструктура до пункта.
Припомняме, че разширяването на граничния капацитет между държавите бе договорен в началото на 2022 г. по време на среща между бившия премиер Кирил Петков и колегата му Димитър Ковачевски. 20-годишната междудържавна мечта получи финансиране в размер на 10.3 млн. евро по линия на новата трансгранична програма за периода 2021 – 2027 г.
Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви, че проектът ще е приоритетен. Както Economic.bg писа обаче екологични процедури, които не бяха задвижени почти 9 месеца след заявката на Агенцията, забавиха дейностите по пункта.
Наскоро кабинетът пък прехвърли отговорността за всички дейности на областния управител на Благоевград.
По думите на министъра тепърва трябва да се направи проектирането, а освен това трябва да се доизгради и пътят до границата, тъй като в момента такъв липса.
Трасето до бъдещия граничен пункт е разделено на две части, като общата му дължина е около 17 км. Едната част представлява стар път, който трябва да се ремонтира основно. При втората част обаче трябва да се изгражда чисто нов път.
Сега между държавите има три действащи пункта – „Гюешево", „Логодаж" и „Златарево".