Кабинетът ще внесе другата седмица Бюджет 2025 с 3% дефицит
За да запуши „дупката“ от 12 млрд. лв., финансовият министър предлага допълнителен данък за банките и данъчна амнистия за нарушители
Проектът на Закон за държавния бюджет за 2025 г. ще бъде обсъден със социалните партньори, приет от Министерски съвет и съответно ще бъде внесен в Народното събрание (НС) следващата седмица. Това заяви на брифинг служебният министър на финансите Людмила Петкова.
Към законопроекта в преходните и заключителни разпоредби ще бъдат включени всички предложения за промени в съответните закони, които се отнасят за приходните, съответно разходните мерки. Там ще бъдат включени и предложенията във връзка с проекта за създаване на Единна приходна агенция“, каза Петкова.
Тя напомни, че анализът на публичните финанси показа „дупка“ в бюджета от 18 млрд. лв. за догодина. С предложените мерки обаче, на стойност 12 млрд. лв., недостигът ще се свие до 6 млрд. лв., с което България ще се впише в изискването за 3% дефицит.
Ресорният министър уточни, че вследствие на проведени срещи с политическите партии, социалните партньори и Националното сдружение на общините част от предлаганите приходни мерки са отпаднали.
В крайна сметка това, което остава, е облагането на свръхпечалбите на банките, данък върху подземните богатства и двете данъчни амнистии – едната, свързана с деклариране на невнесени в срок данъци и осигуровки, и другата – свързана с недекларирани доходи.
Предвижда се увеличение на акцизите на тютюна, тютюневите изделия и алкохолните напитки, както и някои предложения, свързани с отпадане на намалените ставки на ДДС.
Водещо за нас е да няма увеличение в основните данъци – ДДС, корпоративен данък, върху доходите на физическите лица, както и осигуровките, тъй като те оказват пряко влияние или върху инфлацията, или върху икономическото развитие. Затова предлагаме тези мерки, които имат най-малък негативен ефект върху икономиката на страната“, обясни философията на предложенията финансовият министър.
Думите ѝ бяха потвърдени и от служебния министър-председател Димитър Главчев, който също увери, че не се предлага вдигане на основните данъчни ставки, а увеличението на заплатите в държавната администрация все пак ще се случи, заедно с осъвременяването на пенсиите по т. нар. "швейцарско правило".
Ще спазим задължението си и ще внесем бюджет с 3% дефицит, за да продължим по пътя към влизането ни в еврозоната", категоричен бе Главчев.
Така за пореден път служебното правителство променя плановете си за Бюджет 2025 г. и в крайна сметка се връща към първоначално обявените идеи за план-сметката за догодина.
Само преди седмици бе обявено, че повишението на заплатите в държавната администрация ще бъде отложено с 6 месеца. Тогава бе обявено и евентуално вдигане на осигурителната вноска с 3 процентни пункта, но служебното правителство се отказа и от тази идея. Сега Петкова заяви, че се предвижда нова политика по доходите в размер на увеличение от 10%, както и актуализиране на пенсиите по "швейцарското" правило.
В края на ноември стана ясно, че по-висок акциз ще бъде приет не само за тютюневите изделия и е-цигарите, както първоначално бе заявено, но и на алкохола и бирата.
По време на брифинга си Петкова обаче уточни, че мярката за по-високи акцизи отново е претърпяла промяна и сега се планира предвидените за периода 2025-2026 г. увеличения да бъдат взети накуп на 1 януари 2025 г. Колкото до алкохола и бирата, акцизът ще скочи с между 10-15%, което според Петкова "няма да окаже такова влияние върху крайната цена".
Какво ще се случи с капиталовата програма
Капиталовата програма, в която обикновено са средствата за ремонти на пътища, строителство и пр., ще бъде преобразена.
Финансовото министерство е направило анализ, за да може да се обезпечат тези проекти по програмата, които са започнали и няма да бъдат приключени през 2024 г. "Капиталовата програма ще включва освен средствата, необходими за завършване на проектите от 2024 г., така и нови проекти", обясни министърът на финансите.
Тя ще бъде структурирана по три основни направления. Първото е свързано с административни капиталови разходи, например за текущи ремонти и за необходими дейности, без които съответната институция не може да функционира. Второто направление е свързано с IT системите, "тъй като цялостната дигитализация е необходима както на администрацията, така и на икономиката". Под шапката на третото направление ще влязат разходите за национални стратегически проекти.