Как България да настигне средните европейски доходи за 15 години
Световната банка начерта път, по който страната да настигне „европейците“

Снимка: Unsplash
България може да достигне средните европейски доходи за период от 15 години, в случай че реализира амбициозни реформи, за които се говори от години. За този период правителствата трябва да преборят административните пречки пред бизнеса, за да ускорят ефективността му, да подобрят процедурата по предоставяне на обществени поръчки, да засилят прозрачността на публичните си разходи и да подобряват образователната и здравната системи.
С придвижването на тези реформи и с помощ от европейски инструменти като Плана за възстановяване, България ще успее да достига годишно по около 4% икономически ръст в пост COVID ерата. Така с експанзията си в следващите 15 години страната има шанс да се изравни по доходи с останалите страни членки на Европейския съюз. Такъв път чертае Световната банка за сближаването на средните доходи в България и Европа в свой специален доклад по темата.
В момента България е на кръстопът“, подчертават от институцията.
Какво трябва да направи държавата?
Без съмнение сближаването с Европа лежи до голяма степен на плещите на властта. Според доклада на Световната банка са необходими „амбициозни политически реформи“. Без тях растежът на икономиката ще се забави заради демографската криза.
Пред държавата стои и големият въпрос с изкореняването на корупцията и подобряването на прозрачността при работата с публични финанси. Резултатите показват, че е необходим цялостен институционален подход за увеличаване на прозрачността, особено при обществените поръчки, и защита на политиките от лобистки интереси.
Данните на Световната банка показват, че в България при обществени поръчки с по-строги екологични стандарти има по-ниски рискове от корупция, което показва
потенциални синергии между екологичния и антикорупционния дневен ред на България“.
Според Световната банка това е силен аргумент за въвеждане на „зелени“ критерии при обществените поръчки.
Подобни практики ще допринесат за по-бърз растеж на производителността, тъй като ще отличат по-високо ефективни фирми. Те също така ще доведат до подобрено разпределение на ресурсите, тъй като при корупционни сделки обикновено държавата бива ощетена от по-високи цени за изпълнение.
Сред нужните реформи институцията изтъква осигуряването на достъп до качествено образование и здравни грижи на новото поколение, тъй като това е ключово за
утрешните квалифицирани работници и предприемачи“.
В това число влизат и „дълбоки реформи“ в образователната система към развитие на набор от умения в младежите, които да могат да бъдат използвани веднага при тяхното навлизане на пазара на труда. Сред останалите образователни реформи стои и развитието на дуалното обучение, а за положително въздействие върху икономиката от младежите ще помогнат и улесняване достъпа до гъвкаво и почасово работно време.
Ами бизнесът и служителите?
Ключовата цел за бизнесът трябва да бъде ръста на производителността, която според различни симулации носи най-голям „дивидент“ за ръста на икономиката. Именно от нея зависи и последващите инвестиции на бизнеса, които са ключов двигател за растежа през следващите няколко години.
В тази връзка инвестициите в зелена енергия, включително с помощ на европейските инструменти, предоставят възможности за повишаване на конкурентоспособността на фирмите.
Освен това според Световната банка производителността и зеленият растеж се допълват в България: емпиричните данни показват, че фирмите с по-висока производителност са по-склонни да възприемат практики за екологично управление.
Симулациите допълнително разкриват, че инвестициите на бизнеса в натрупване на човешки капитал днес ще му помогнат за справяне с недостига на умения в бъдеще, ще смекчават неблагоприятната демографска тенденция и стимулират растежа в дългосрочен план.