Как ЕС може да ограничи ръста на енергийните цени
Старият континент вече мисли за реформа на енергийния пазар, но това може да се окаже твърде сложен и дълъг процес

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Европейският съюз подготвя извънредни планове за ограничаване на цените на газа. Те включват отделяне на цените на електроенергията от растящите разходи за синьо гориво, както и по-дългосрочни реформи, насочени към осигуряване на по-евтина възобновяема енергия, предава Reuters.
Министрите на енергетиката от страните от ЕС ще се срещнат на 9 септември, за да обсъдят как бързо да облекчат бремето от растящите енергийни цени върху бизнеса и домакинствата.
Европейските разходи за електроенергия скочиха през последната година заради рекордните цени на газа, тласкани от ограничаването на руските доставки. Европейските правителства обвиниха Москва, че използва енергията като метод за изнудване след нахлуването си в Украйна. Руският газов гигант „Газпром“ пък твърди, че съкращенията на доставките са резултат от западните санкции и възникналите технически проблеми.
Промяната на енергийните системи на 27-те страни членки може да бъде сложна и продължителна – трансграничната търговия с енергийни стоки между членовете на блока отне две десетилетия, за да се появи и затвърди. Въпреки това политиците се надпреварват да намерят краткосрочно решение. Ето защо Европа започна да обмисля реформи на енергийния пазар.
Защо цената на тока е свързана с газа?
В енергийната система на ЕС цената на електроенергията на едро се определя от производствените нужди на последната в класацията електроцентрала. Вятърните паркове, ядрените, въглищните и газовите централи, както и всички други генератори, наддават на пазара на енергия, като най-евтините източници се нареждат на първо място, следвани от по-скъпите, като газа. Получава се така, че газовите централи често са тези, които определят цената в системата.
Идеята е, че тъй като всички продават енергията си на една и съща цена, по-евтините генератори за възобновяема енергия в крайна сметка се радват на по-голям марж на печалба. Този стимул води до повече инвестиции в производството на енергия от зелени източници – нещо, от което Европа се нуждае, за да постигне целите си в областта на климата.
Наскоро Испания заяви, че системата е несправедлива, тъй като води до продажба на евтина възобновяема енергия на потребителите на същата цена като по-скъпата енергия, базирана на изкопаеми горива.
Цените на газа скочиха, тъй като Русия намали обемите, които изпраща за Европа, както и на фона на интензивната глобална конкуренция за неруски газ. Това доведе до повишаване на цената на производството на електроенергия от газ в Европа, което рефлектира върху образуването на по-високи общи цени на енергията.
Базовият договор за електроенергия в Германия за 2023 г. скочи до рекордните 1050 евро за мегаватчас (MWh) в края на август – 14 пъти повече от нивото преди година, въпреки че оттогава цените частично се понижиха.
Други фактори, повишаващи цените на електроенергията, включват проблеми с френските атомни електроцентрали и тежката суша в Европа, която попречи на производството на водноелектрическа енергия и засегна доставките на въглища.
Как ЕС може да промени цените на енергията?
Председателят на ЕС Урсула фон дер Лайен каза в сряда, че ЕК ще предложи таван на цените за генератори на електричество, които не работят на газ.
Скокът в цените на електроенергията доведе до големи приходи за негазовите генератори с по-евтини експлоатационни разходи, като вятърни паркове и ядрени централи. Фон дер Лайен заяви, че страните трябва да използват тавана, за да спестят тези приходи и да харчат парите за ограничаване на потребителските сметки.
Проект на предложението на Комисията гласи, че горната граница ще бъде 200 евро за мегаватчас – по-малко от половината от сегашните цени на електроенергията на едро в Германия. Вятърните и слънчеви ферми, централите за биомаса, атомните електроцентрали и генераторите на въглища ще бъдат сред засегнатите.
Ограничението на цените ще бъде приложено и излишните приходи ще бъдат възстановени след уреждането на транзакциите с електроенергия, така че мярката няма да засегне пряко цените на европейския борсово търгуван пазар на електроенергия, се казва в проекта, който обаче може да се промени преди публикуването му.
Чехия, която е ротационен председател на ЕС, също направи свои предложения.
Те включват таван на цената на вносния газ от определени държави, таван на цените на газа, използван за производство на електроенергия, или временно премахване на газовите електроцентрали от настоящата система на ЕС за определяне на цените на електроенергията.
Министрите на енергетиката на ЕС ще обсъдят различните варианти, когато се срещнат в петък. Всички нови политики или закони на ЕС ще се нуждаят от одобрение от страните в блока.
Идеята за ограничаване на цените на газа или електроенергията отдавна срещна подкрепа от Испания, Белгия и други, а сега и от по-неохотните в началото Австрия и Германия. Франция е сред държавите, подкрепящи действията за разделяне на цените на газа и електроенергията.
Фон дер Лайен също каза, че ЕК ще предложи таван на цените специално за газа от Русия – ход, насочен към намаляване на приходите, които Москва получава от продажба на гориво. Някои държави обаче са предпазливи и казват, че това носи риск от потенциално отмъщение на Москва чрез пълно спиране на и без това свитите доставки, които изпраща към Европа.
Друг вариант може да бъде правителствата да поставят лимит на цената на газа и да плащат на газовите компании разликата между тавана и по-високата пазарна цена.
Държави, включително Германия и Нидерландия, се противопоставиха, тъй като това ефективно ще субсидира производството на изкопаеми горива с публични средства, които според тях ще бъдат по-добре изразходвани за преминаване към по-евтина чиста енергия.
Чешките предложения включват временно ограничаване на търговията с електроенергия на европейските борси до транзакции в рамките на деня.
Недостатъците
Високите цени на газа осигуряват финансов стимул за индустриите и домакинствата да намалят потреблението си на газ – промяна в поведението, която правителствата се опитват да насърчат, за да гарантират, че има достатъчно гориво за преминаване през зимата.
Ограничаването на цената на газа би ограничило този стимул, а критиците казват, че дори може да насърчи използването на повече синьо гориво, когато правителствата трябва да въведат политики за намаляване на потреблението.
Някои анализатори предполагат, че целевата финансова подкрепа за домакинства с ниски доходи и предприятия, засегнати най-тежко от скока в цените, би била по-добър вариант от прибързано преразглеждане на пазара.
Остават и други въпроси за това как правителствата биха могли да ограничат разходите за захранвана с газ енергия по начин, който не насърчава собствениците на газови централи да произвеждат по-малко енергия, когато държавите спешно се нуждаят от нея.