КЕВР одобри над 25% поскъпване на газа
Увеличението за април е два пъти по-голямо, отколкото предлагаше „Булгаргаз“ преди няколко дни

© ECONOMIC.BG / КЕВР
От днес, 1 април, цената на природния газ за България се повишава с малко над 25%. Това реши Комисията за енергийно и водно регулиране на своето заседание. Поскъпването на синьото гориво е значително по-скромно от предложеното от „Булгаргаз“ с 58% в началото на март, но и двойно по-голямо спрямо коригираното предложение, направено преди два дни от държавното дружество – 13%.
За месец април природният газ ще се доставя от обществения доставчик на цена от 142.59 лв. за мегаватчас (без такси и налози) в сравнение със 113.73 лв., колкото се плащаше през март.
Поскъпването на газа се обяснява с повишените цени на суровината на нидерландската борса TTF в началото и края на месец март. Отчетени са и индексите на петролните деривати и средномесечния обменен курс за конвертиране на евро в щатски долари.
Причините за покачването на цената на природния газ е повишената несигурност на доставките поради заплахите на Русия да прекрати подаването на газ“, посочва КЕВР като част от решението си.
Цените на природния газ на борсите продължават да бъдат силно зависими от хода на военния конфликт между Русия и Украйна, както и от указа на руския президент Владимир Путин руският газ да се плаща само в рубли.
„Всичко това води до повишаване на цените на природния газ, който България внася по договора с „Газпром“, посочва Комисията.
Според КЕВР поради приключването на отоплителния сезон повишението на цената ще има минимално отражение върху сметките на битовите потребители.
С решението си Комисията потвърждава намерението си да промени наредбата за регулиране на цените на природния газ, с което газовият доставчик да внася заявлението си не в началото на месеца, а в срок от 7-10 дни преди утвърждаването на цената. В нормални условия този подход има за цел да донесе прогнозируемост на бизнеса относно разходите си за газ, но в настоящата ситуация на големи флуктуации в цената на газа на международната сцена подходът „създава излишно напрежение“, според КЕВР.