„Путин е като герой на Достоевски“
Хенри Кисинджър, бивш държавен секретар на САЩ

„Путин е като герой на Достоевски. Той е човек със силно чувство за душевна връзка с руската история“. Така бившият държавен секретар на САЩ и дългогодишен дипломат Хенри Кисинджър коментира личността на руския президент Владимир Путин в интервю за CBS.
„Той е студен калкулатор на руския национален интерес, така както той си го представя. Той смята, и вероятно е прав, че (този интерес, б.р.) има някои уникални характеристики“, обясни Кисинджър.
„За него, въпросът за руската идентичност е много важен. Защото в резултат на падането на комунизма, Русия изгуби около 300 години от своята история. Така че въпросът „Какво е Русия?“ приема застрашителни размери в тяхното (руското, б.р.) самосъзнание. Това е проблем, който ние (американците, б.р.) никога не сме имали“, посочи дипломатът.
Бившият държавен секретар коментира разузнавателните данни, че Русия е извършвала хакерски атаки и се е намесвала в американските президентските избори. „Не се съмнявам, че руснаците са ни хакнали. Надявам се, че и ние ще им отвърнем по същия начин“, подчерта той.
„Всички имат хакерски възможности. Вероятно всяка разузнавателна служба в света извършва хакерски действия на територията на други държави. Но кой какво точно прави? Това е много чувствителна информация. Много е трудно да се говори за това, защото никой не иска да признае мащаба на това, което прави“, обясни Кисинджър.
Дипломатът, който отказа да подкрепи определен кандидат в президентските избори, говори и за новоизбрания президент Доналд Тръмп, давайки предпазливо оптимистична оценка на потенциала на бизнесмена на международната сцена.
„Доналд Тръмп е явление, което другите държави не са виждали. Така че за тях е шокиращо, че той дойде на власт“, посочи Кисинджър. Но точно заради това той представлява „изключителна възможност“, подчерта бившият държавен секретар.
„Вярвам, че той има възможност да остане в историята като един много значим президент. Всяка държава има 2 неща, върху които да помисли. Първото е впечатлението, че досегашният президент на практика оттегли Америка от международната политика, така че страните трябваше да направят собствена оценка на нуждите си“, обясни Кисинджър.
„На второ място, че вече има нов президент, който задава много непознати въпроси. И заради комбинацията от частичен вакуум и нови въпроси, човек може да си представи, че нещо забележително и ново излиза от него. Не казвам, че това ще се случи. Казвам, че е невероятна възможност“, добави дипломатът.
Бившият държавен секретар посочи, че инстинктите на Тръмп са го накарали да повдигне въпроси, които са от голямо значение. „Ако те бъдат адресирани правилно, могат да доведат до добри или страхотни резултати“, отбеляза Кисинджър.
Дипломатът отначало е смятал подкрепата за Тръмп за „преходно явление“. „Той спечели огромно доверие като анализира аспект от американската ситуация, разработи стратегия, приложи я срещу ръководството на собствената си партия и победи. Сега трябва да приложи същия похват към международното положение“, заключи бившият държавен секретар.