Китай обеща реформи след превръщането на юана в световна резервна валута
Това ще доведе до подобряване на международната парична система, смята Пекин

Централната банка на Китай заяви, че страната ще използва
официалното влизане на юана в кошницата от резервни валути на Международния
валутен фонд, за да задълбочи финансовите реформи и да разшири отварянето на
своя финансов сектор.
Народната банка на Китай посочи, че това събитие представлява крайъгълен камък в интернационализацията на местната валута и потвърждава напредъка на страната в икономическото развитие, реформата и отварянето към международните финансови пазари.
От 1 октомври китайският юан е вече част от кошницата основни валути на Международния валутен фонд, известна като „Специални права на тираж“ (СПТ), която беше създадена през 1969 г. и в която досега влизаха щатският долар, британската лира, еврото и японската йена.
Целта на СПТ е да се регулират международните валутни резерви на държавите, които членуват във фонда, като съотношението на отделните валути се преразглежда на всеки 5 години от МВФ, за да се гарантира, че те отразяват както относителното тегло на валутите в световната търговия и финансова система, така и делът им във валутните резерви на централните банки.
Китайската централна банка добави, че включването на юана в кошница резервни валути ще помогне за увеличаване на представителността, стабилността и привлекателността на СПТ и за подобряване на международната парична система.
Китай също така ще допринесе за растежа на световната икономика, финансовата стабилност и по-доброто глобално икономическо управление, отбеляза централната банка на втората по сила икономика в света.
Според кредитната агенция Fitch включването на юана в СПТ на МВФ вероятно ще окаже слабо влияние върху търсенето на китайската валута и няма да има непосредствен ефект върху суверенния кредитен рейтинг на Китай.
Решението на МВФ обаче да включи юана в състава на официалните валутни резерви (COFER) й дава статут на резервна валута, което от своя страна може да осигури подкрепа за кредитния профил на Китай в средносрочен план, допълват от Fitch.
Освен включването на китайската валута към СПТ наред с щатския долар, евро, британския паунд и японската йена, МВФ взе решение от 1 октомври юанът да се присъедини и към седемте валути, включени в проучването на фонда COFER – щатския долар, еврото, йената, паундът, канадския долар, австралийският долар и швейцарския франк.