Китай спъва глобалния план за отказ от въглища
Богатите държави се придържат към ангажимента за постепенно затваряне на най-замърсяващите централи, докато Пекин планира изграждането на нови

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Богатите държави се придържат към ангажимента си да се откажат от въглищата въпреки енергийната криза. Разширяващият се въглищен флот на Китай обаче рискува да блокира борбата с изменението на климата въпреки планираните затваряния на въглищни централи, пише Reuters.
Страните в рамките на политическия форум на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Европейският съюз следват очертания път и имат за цел да закрият повече от 75% от капацитета си за производство на въглища до 2030 г., съобщи Powering Past Coal Alliance (PPCA).
Емисиите на парникови газове от изгарянето на въглища имат най-голям принос за изменението на климата. Отказът на света от това замърсяващо гориво се счита за жизненоважна стъпка за постигането на глобалните климатични цели, но въглищата са и най-голямото гориво за производство на електричество.
Докато някои страни като Великобритания и Германия отложиха затварянето на въглищни централи тази зима поради опасения относно руските енергийни доставки, приетите дати за постепенно спиране на мощности остават непроменени, сочи доклад, публикуван във вторник. Той съвпада със срещата на върха за климата COP27, която се провежда в ,п,емта в Египет.
Там шефовете на големите газови компании, които бяха игнорирани на предходните срещи COP, рекламираха своя продукт като по-чиста алтернатива на въглищата в един енергийно ограничен свят.
Ускореното пенсиониране (на въглищни централи) в рамките на ОИСР и сривът в мащаба на предложенията за нови проекти в останалия свят бяха противодействани от продължаващото разширяване на въглищния флот в Китай“, каза PPCA, международна кампания, насочена към постепенно премахване на въглищата.
Китай се ангажира да постигне въглеродна неутралност до 2060 г. В понеделник страната заяви, че не се противопоставя на целта за намаляване на затоплянето с 1.5 градуса по Целзий. Но пратеникът на Китай по климата, Сие Женуа, каза миналата седмица, че страната ще трябва да запази някои въглищни производства, за да поддържа стабилността на своята електрическа мрежа.
Все още има планове за изграждане на почти 300 гигавата (GW) нови въглищни мощности в световен мащаб, като две трети от тях ще бъдат построени в Китай, показва докладът.
Само емисиите от съществуващите въглищни централи биха прехвърлили границата от 1.5°C със стабилно глобално търсене на въглища, което е близо до рекордно високи нива за последното десетилетие, се казва в доклад на Международната агенция по енергетика, също публикуван във вторник.
Преходът от производство на електроенергия от въглища ще бъде особено труден в Индонезия, Монголия, Китай, Виетнам, Индия и Южна Африка, каза МАЕ, призовавайки за огромно увеличаване на финансирането, за да се откажат по-бедните страни от въглищата.