Китайската централна банка официално се включи в спасяването на юана
Валутата удари 16-годишно дъно спрямо долара и принуждава институцията да се намесва с много пари на пазара

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Народната банка на Китай определи фиксиран курс на борсово търгувания юан на 7.2006 спрямо щатския долар в петък. Това е повече от 1000 базисни пункта над прогнозата на Reuters за 7.3065 за долар.
Всъщност, днес е вторият пореден ден, в който фиксингът е повече от 1000 пункта над прогнозите на Reuters и четири поредни дни, в които е с почти 900 базисни пункта повече от прогнозите.
Ден по-рано Китайската централна банка фиксира средната точка на 7.2046, спрямо прогнозата на Reuters за 7.3047.
Фиксингът на юана е отправна точка за търговия и ограничава диапазона между +2 и -2%. Това означава, че китайската валута, също наричан на местно ниво ренминби (RMB), има право да се търгува с не повече от 2% над или под фиксинга в рамките на борсовата сесия.
Ходът от петък идва, след като борсовият юан падна до 16-годишно дъно спрямо зелените пари в сряда, търгувайки се на 7.2981.
Оншорният юан се засили с 0.1% спрямо зелените пари до 7.2836 в петък, а офшорният отслабна леко до 7.3057. Първият се търгува на континента и се нарича CNY, докато вторият се използва на пазари като Хонконг и Сингапур и се нарича CNH.
Вишну Варатан, ръководител на икономиката и стратегията за Азия и Океания в Mizuho Bank, пише в бележка, че рисковете от интервенция за юана на сушата са повишени поради „забавения растеж на Китай и финансовите рискове, подкопаващи стабилността на CNY“.
Той каза, че в средносрочен план юанът на сушата може да има проблеми, добавяйки, че „натоварената геополитика на фона на икономическия мрак и финансовите рискове може да окаже траен стрес върху CNY“.
Reuters съобщи в четвъртък, позовавайки се на хора, които са пряко запознати с въпроса, че китайски държавни банки са били забелязани да продават щатски долари, за да купуват юани както на борсовите, така и на офшорните спот валутни пазари тази седмица. Това обикновено забавя обезценяването на валутата.
В четвъртък централната банка заяви в доклада си за изпълнението на паричната политика за второто тримесечие, че „ще поддържа разумна и достатъчна ликвидност“ и ще запази политиката си „точна и мощна“, за да подкрепи икономическото възстановяване на страната.
По отношение на обменния курс, Народната банка отбелязва, че сетълментът на чуждестранна валута и продажбите за ренминби са били „рационални и подредени“, а пазарните очаквания са „стабилни“.
Институцията обеща „да поддържа основната стабилност на обменния курс на RMB на разумно и балансирано ниво и решително да предотврати риска от превишаване на обменния курс“.
Китай поддържа строг контрол върху наземния юан, като го определя с така наречената дневна фиксация на средната точка към долара въз основа на нивото на затваряне на юана от предишния ден и котировките, взети от междубанкови дилъри – за разлика от други основни валути, като щатския долар или японската йена, които имат свободно плаващ обменен курс.
На оншорния юан е разрешено да се търгува в тесен диапазон над или под средния курс за деня. Ако се отклони твърде много, според някои наблюдатели на пазара, китайската централна банка ще се намеси, за да купи или продаде валутата, поставяйки таван на ежедневната волатилност.