Китайският износ расте повече от очакваното
Това е на фона на ескалиращата търговска война със САЩ

© ECONOMIC.BG / Pixabay
~ 2 мин.
Китайският износ неочаквано се върна към растеж през юли въпреки ескалиращия натиск от страна на САЩ, пише Reuters. Анализаторите обаче смятат, че възстановяването може да бъде краткотрайно, тъй като Вашингтон се готви да наложи вносни мита върху китайски стоки за още 300 млрд. долара.
Рязкото обезценяване на юана тази седмица може да предложи твърде слабо облекчение за китайските износители, които са изправени пред допълнителните тарифи, планирани за 1 септември.
Митническият износ на Китай се е повишил с 3.3% спрямо година по-рано, най-бързо от март, показват данните. Анализаторите очакваха спад от 2% след спад от 1.3% през юни.
Вносът обаче остава слаб, намалявайки с 5.6% и подчертава все още бавното вътрешно търсене. Все пак спадът е по-малък от очакваните 8.3%. През юни понижението беше със 7.3%.
Търговският излишък в Китай е 45.06 млрд. долара през юли в сравнение с 50.98 млрд. долар месец по-рано. Анализаторите прогнозираха излишък от 40 млрд. долара за юли.
Съединените щати повишиха през май тарифите за китайски стоки на стойност 250 млрд. долара, след като търговските преговори се сринаха, а Пекин отстъпи.
През юли имаше временно прекратяване на водената вече една година търговска война, след като в края на юни лидерите на двете страни се договориха да възобновят преговорите и президентът Доналд Тръмп предложи някои отстъпки.
Но примирието бе прекратено миналата седмица, след като Тръмп се закле да наложи 10% мита на китайски стоки за 300 млрд. долара от 1 септември. Това на практика ще увеличи налозите върху всички стоки, които Китай продава на Съединените щати. В отговор Пекин заяви, че ще спре да купува американски селскостопански продукти.
Китайският търговски излишък със Съединените щати възлиза на 27.97 млрд. долара през юли, което е свиване спрямо 29.92 млрд. долара за юни.
В понеделник Китай позволи на юана да се обезцени до 7 долара за брой - за първи път от повече от десетилетие. В отговор на това Съединените щати определиха Пекин като „валутен манипулатор“.
„Най-мощният инструмент на политиката, с който разполагат властите, е валутният курс, тъй като валутната слабост директно ще компенсира голяма част от въздействието на тарифите“, казва Джулиан Еванс-Причард, старши китайски икономист в Capital Economics. Според него през следващата година юанът може да се понижи до 7.5 за долар.