Кои ще са следващите еврокомисари?
България и Белгия са сред най-проблематичните държави, тъй като не могат да сформират стабилни правителства

© ECONOMIC.BG / Европейска комисия
Преди да си вземе почивка, за да прекара време със семейството си, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще поиска от националните правителства на ЕС да изпратят имената на онези, които искат да бъдат в следващия ѝ екип от комисари, разказва POLITICO.
Всяка страна получава по едно място в европейското правителство. Фон дер Лайен се счита за избор на Германия, а Кая Калас, подкрепена от лидерите на ЕС за следващия ръководител на външната политика, ще бъде представител на Естония (върховният представител на външната политика се назначава от Европейския съвет, но е заместник-председател на Комисията). Фон дер Лайен моли всяка страна да номинира мъж и жена, освен когато действащият комисар остава на поста си.
Кои досегашни комисари остават?
Няколко правителства избраха да избегнат неприятна вътрешна битка, като посочиха сегашния си човек в Berlaymont, централата на Комисията. В края на краищата техният опит и лични отношения с Фон дер Лайен биха могли да помогнат за постигането на по-добро портфолио. Марош Шефчович (Словакия) и Валдис Домбровскис (Латвия) например, известни като двама сигурни комисари, ще добавят още пет години в Европейската комисия към автобиографиите си. Същото вероятно важи и за Дубравка Шуица (Хърватия), въпреки че тя все още не е официално посочена от нейното правителство. Нидерландският комисар Бонке Хьокстра влезе в Европейската комисия през октомври като заместник на Франс Тимерманс, комисар по климата, и се завръща за още пет години, въпреки че неговата партия не е част от националното правителство. Все още не е ясно дали френските и гръцките лидери ще решат да запазят сегашните си комисари Тиери Бретон и Маргаритис Схинас.
Кои са новите имена?
Все по-голям брой страни започнаха да предлагат имена, дори преди Фон дер Лайен да бе изпратила официалното си искане. Испания се надява да спечели голямо енергийно и климатично портфолио за министъра на екологичния преход Тереза Рибера, особено като се има предвид, че тя вероятно ще бъде най-старшият социалист в следващата Комисия. Швеция изпраща своя министър по въпросите на ЕС Джесика Росвал, Финландия изпраща евродепутата Хена Виркунен, Словения изпраща бившия председател на Сметната палата Томаж Весел, Ирландия предлага министъра на финансите Майкъл Макграт, а Чешката република номинира министър на промишлеността и търговията Йозеф Сикела.
Страхотно, но това все още оставя над дузина държави в неизвестност, напомня POLITICO.
Голяма част от пъзела все още е неясен, въпреки че ковачницата на слухове работи извънредно в Брюксел. Все повече и повече държави ще представят имената си през следващите седмици.
Досега никой не е издигнал публично двама кандидати, както се искаше. Европейските лидери обаче са наясно, че Урсула фон дер Лайен се стреми към друга Комисия, с баланс на половете. В някои случаи ще има задкулисни пазарлъци за имена и портфейли преди да излезе нещо официално, за да се избегне публичното уронване на престижа на кандидата, който ще бъде отхвърлен.
В други случаи националните политици се борят помежду си за номинацията. В Литва, например, премиерът и президентът открито се карат за кандидата. В Полша битката се води при закрити врата. Други държави, като България и Белгия, са в процес на формиране на нови правителства, което затруднява посочването на име.
Какви са големите награди, за които се бият?
Не е тайна, че Франция предвижда икономическо суперпортфолио, което ще помогне да се насочи индустриалната програма на Блока – потенциално с надзор върху области, в които Брюксел има твърда власт: търговия и конкуренция. Но Италия също иска тази роля. Един решаващ въпрос е дали Фон дер Лайен ще реши да се сближи с крайнодесния лидер Джорджия Мелони, като даде първокласна работа на италианец от нейния лагер, или ще ѝ остави по-символичното ново средиземноморско портфолио.
Политиката по разширяване ще бъде портфейл от най-високо ниво, тъй като преговорите за включването на Украйна ще бъдат една от политически най-чувствителните задачи на Комисията.
Комисарят по земеделието също трябва да се следи внимателно, като се има предвид огромната роля на ЕС в сектора на земеделието и храните. Това също е пост, който разкрива колко трудно е да се изгради политически балансирана Комисия. Кристоф Хансен от Люксембург от дясноцентристката Европейска народна партия се очертава като евентуален кандидат в тази област. Социалистическият лагер изглежда се отказа от надеждите си настоящият комисар на Люксембург и водещият кандидат на социалистите Николас Шмит да останат на поста още един мандат.
Кои са вълнуващите нови работни места в Комисията?
Фон дер Лайен ще търси комисар, посветен на Средиземноморието, което звучи прекрасно, но вероятно е трудна работа, свързана с имиграцията и лошата ситуация със сигурността в Близкия изток и Северна Африка. Кипър по-рано изрази интерес към този пост.
Има и перспектива за комисар по отбраната, което предизвика известно вълнение в началото, докато кандидатите не разбраха колко малко власт има ЕС в тази област. Спекулациите за известно време бяха насочени към полския външен министър Радослав Сикорски. Полша понякога се споменава и като вероятен кандидат за разширяването на Блока, като се има предвид подкрепата на Варшава за Киев. Но тази роля може да изостри проблемите във вътрешната политика, като полските фермери не са толкова ентусиазирани относно интегрирането на огромния селскостопански сектор на Украйна в ЕС.
Кой какво портфолио получава?
Това зависи от Фон дер Лайен, разбира се Тя трябва да вземе предвид баланса между половете, баланса на политическите партии и географския баланс. Лидерите ще (и вече го направиха, в замяна на подкрепата си за Фон дер Лайен в Европейския съвет) ще се пазарят за портфейли, надявайки се да си осигурят влиятелен пост. Ще бъде предизвикателство да се намерят достатъчно жени, така че страните, които издигат жена кандидат, имат предимство пред тези, които изпращат мъж. Фон дер Лайен също даде много ясно да се разбере, че иска опитни и способни комисари, в идеалния случай с известен предишен опит в изпълнителната власт в родните им страни.
Какво ще се случи след това?
Европейските столици трябва да изпратят своите кандидати до края на август. Фон дер Лайен ще започне да интервюира кандидатите от средата на август, след което ще започне да подрежда всички парчета от пъзела. Тя беше първата, която създаде балансирана по отношение на половете Европейска комисия през 2019 г. и иска да повтори това, поради което тя моли лидерите да изпратят по един кандидат от всеки пол.
Успоредно с това се подготвят домашните за следващите комисари. Политическите насоки, които Фон дер Лайен разкри преди гласуването за нейното утвърждаване в парламента – по същество нейният план за следващите пет години, ще формират основата на писмата с мисии, които ще бъдат изпратени до новите комисари, като посочват какво ще се очаква от тях.
След като Фон дер Лайен свърши работата, Европейският парламент трябва да подложи новите комисари на изслушвания, които трябва да се проведат в края на септември и през октомври. Парламентът може да отхвърли кандидати и обича да демонстрира мускули, като отхвърля по някой кандидат. Ако това се случи, въпросната страна ще трябва да номинира нов. През 2019 г. първите френски, румънски и унгарски предложения за еврокомисари бяха отхвърлени.
Надеждата на служителите на ЕС е новата Европейска комисия да бъде създадена до 1 ноември.