Кой е Емет Шиър, който поема една от най-важните компании в света днес?
Основателят и бивш главен изпълнителен директор на Twitch застава начело на OpenAI – след отстраняването на Сам Алтман

Снимка: Wikimedia Commons/Web Summit
Изминаха само няколко дни, откакто бившият главен изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман бе изненадващо отстранен от поста си – и вече е назначен негов заместник. След уикенд на слухове и спекулации Емет Шиър, съосновател и бивш главен изпълнителен директор на услугата за видео стрийминг Twitch, потвърди, че ще поеме ръководството на може би най-известната компания за изкуствен интелект в света.
Неочакваният ход е напът да задълбочи разрива в компанията, който излезе на показ с уволнението на съоснователя Сам Алтман в петък. Шиър е второто временно назначение в рамките на три дни, след като в петък следобед Управителният съвет първоначално замени Алтман с главния технологичен директор Мира Мурати – решение, което потопи водещата компания за генеративен изкуствен интелект в криза.
Приех тази работа, защото вярвам, че OpenAI е една от най-важните компании, които съществуват в момента“, заяви Шиър в дълъг пост в X. „Искам да направя всичко по силите си, за да я защитя и да я развия още повече.“
По думите му от компанията са му се обадили с молба да стане временен главен изпълнителен директор, а той приел след консултация със семейството си и „само няколко часа“ размисъл.
Принудителното оттегляне на Алтман предизвика фурор в технологичните среди. Причините за него не са ясни, но някои вътрешни лица изразиха загриженост, че съоснователят на OpenAI не е подходящ за компанията. Той участва в други начинания, като например в технологичната компания Worldcoin, която се занимава със сканиране на очните ириси на хората, и която предизвика противоречиви реакции.
Кой е Емет Шиър?
Шиър е голямо име в Силициевата долина, но за масовата аудитория е по-малко познат.
Той превърна Twitch – сайта за стрийминг на живо, който основава заедно с Джъстин Кан, Майкъл Сийбел и Кайл Вогт през 2007 г. – в световен феномен.
Twitch е придобит от Amazon за 1 млрд. долара през 2014 г., а миналата година Шиър се оттегли от поста главен изпълнителен директор.
По време на работата си в компанията той се сблъска с напрежение от страна на стриймърите, които смятаха, че платформата не защитава техните интереси. Тя влезе в напрегната битка за таланти с конкурента си YouTube – последният привлече няколко високопоставени имена от Twitch с изгодни ексклузивни договори за излъчване.
След напускането на сайта за стрийминг Шиър става партньор в Y Combinator, акселератор на стартиращи компании (б.р. – преди това Алтман е бил президент на Y Combinator).
Преди Шиър да започне работа в Twitch, той е съосновател на Kiko Calendar – календарно приложение, по което работи в рамките на програмата Y Combinator през 2005 г.
В публикацията си днес Шиър очертава това, което описва като „план от три точки за следващите 30 дни“, а именно: „наемане на независим следовател, който да проучи целия процес, довел до този момент, който да изготви пълен доклад“, разговори със „служители, партньори, инвеститори и клиенти“ и „реформиране на управленския и лидерския екип в светлината на последните напускания“.
Той заяви, че „стабилността и успехът на OpenAI са твърде важни, за да се позволи сътресенията да им повлияят“.
Ще се постарая да разгледам и основните проблеми, въпреки че в много случаи смятам, че може да отнеме повече от месец, за да се постигне истински напредък“, добави той.
Защо заставането му начело на OpenAI е от значение?
Бързото издигане на Шиър в главен изпълнителен директор на OpenAI го поставя начело на една от най-важните компании в света на изкуствения интелект в момента.
OpenAI е известна с популярния си чатбот с генеративен изкуствен интелект ChatGPT. Мощната технология, която стои отзад, се нарича голям езиков модел или LLM. Това е модел на изкуствен интелект, способен да обработва и генерира човешки език въз основа на обучение от огромни обеми бази данни.
Като ръководител на OpenAI Шиър вероятно ще се сблъска с натиск от страна на регулаторните органи, които внимателно следят компаниите, предлагащи модели с изкуствен интелект, предвид рисковете, които технологията създава по линия на дезинформацията и потенциалното изместване на работни места.
По-рано този месец във Великобритания се проведе ключова среща на високо равнище по въпросите на безопасността на AI, на която присъстваха най-големите основополагащи компании в този сектор, за да се обсъдят някои от най-неотложните проблеми.
Особено високо в списъка на дискусионните области за световните лидери беше „екзистенциалният риск“, който AI представлява за хората. Самият Сам Алтман е предупреждавал за заплахата от изкуствения интелект за човечеството, независимо че бил начело на компания, която е работила по бързото развитие на технологията.
Според запознати обаче седмици преди отстраняването на Алтман е възникнало вътрешно напрежение относно темпото и комерсиализацията на AI технологията. Твърди се, че Алтман е бил сред хората, които са искали да използват предимството на компанията, за да се наложи тя като лидер в областта.
Същевременно Шиър публично се е застъпвал за по-бавно внедряване. В поредица от публикации в X през септември той написа: „Аз съм за забавяне. Не можем да се научим как да създадем безопасен изкуствен интелект, без да експериментираме, и не можем да експериментираме без напредък, но вероятно не трябва и да се движим напред с максимална скорост.“
Тази позиция изравнява Шиър с Иля Суцкевер, единственият останал съосновател в борда на OpenAI, който ръководи усилията за контрол на свръхинтелигентните системи в компанията.
През уикенда водещите инвеститори на OpenAI, включително Microsoft, и десетки служители се обединиха на страната на Алтман в опит да го възстановят на поста главен изпълнителен директор.
В неделя следобед изглеждаше, че опитите им ще успеят, когато Алтман се завърна драматично в офиса на компанията. С пропуск за гост посетители, бившият шеф публикува в X: „За първи и последен път нося такъв“.
Но в съобщение до служителите късно в неделя вечерта Сацкевер обяви назначаването на Шиър, с което попари надеждите за бързо завръщане на Алтман и повдигна нови въпроси за бъдещето на компанията.
Самият Шиър намекна в поста си за причината, поради която Алтман бе уволнен в петък. „Управителният съвет *не* отстрани Сам заради някакво конкретно несъгласие по отношение на безопасността, мотивите им бяха напълно различни от това“, каза той.
Не съм достатъчно луд, за да приема тази работа без подкрепата на борда за комерсиализиране на нашите страхотни модели“.
Предизвикателство за Шиър ще е да потуши недоволството у някои служители, както и да намери начин да запази подкрепата на инвеститорите, включително фирмите за рисков капитал Thrive Capital, Khosla Ventures и Sequoia Capital, които се бориха за възстановяването на Алтман. Според хора, пряко запознати със сделката, планът за продажба на акции на служителите на стойност до 1 млрд. долара, който бе пред завършване, сега е под въпрос. Thrive Capital трябваше да ръководи това търгово предложение, което се очакваше да оцени OpenAI на 86 млрд. долара.
Бордът на директорите на компанията с нестопанска цел, който контролира дружеството със стопанска цел, ще остане на мястото си. Но не и съоснователите Сам Алтман и Грег Брокман, според един от хората, запознати с дискусиите (б.р. – двамата отиват да работят в Microsoft).
Не е ясно какво ще се случи с Мира Мурати, главният технологичен директор на OpenAI, която за кратко бе назначена за временно изпълняваща длъжността на CEO.
Заедно със Суцкевер в борда влизат няколко души: Адам Д'Анджело, главен изпълнителен директор на Quora; технологичният предприемач Таша Макколи; и Хелън Тонер от Центъра за сигурност и нововъзникващи технологии в Джорджтаун.
За разлика от типичните компании със стопанска цел, които имат задължения да се отчитат пред акционерите, бордът на OpenAI е ангажиран с харта, която се задължава да гарантира, че AI се развива в полза на цялото човечество.
При обявяването на решението за уволнението на Алтман в петък управителният съвет заяви, че той не е бил „напълно откровен“. Човек, запознат с решението, заяви, че е станало „невъзможно (той) да бъде контролиран“, докато същевременно неговата „суперсила“ била да влияе на влиятелни хора за собствените си цели.
Нямаше един голям проблем. Бордът стигна до момента, в който не можеше да вярва на това, което Сам им казваше“, каза човекът, пряко запознат с решението на борда, пред Financial Times.
Алтман не отговори веднага на молбата за коментар.
Според хора, запознати със спора, уволнението му е следствие от нарастващото безпокойство относно темпа на развитие и комерсиализация на мощната технология, която OpenAI изгражда, както и от опасенията относно набирането на средства от страна на Алтман за проекти извън компанията, включително план за разработване на фабрика за чипове с подкрепата на спонсори от Близкия изток.