Нови до 2000 MW от ВЕИ ще се включат в мрежата през 2024 г.
ЕСО апелира за повече внимание към системите за съхранение на енергия
Нови 1500 – 2000 MWh ВЕИ мощности ще бъдат въведени в експлоатация следващата година. Това заяви изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев по време на кръгла маса „Иновации при съхранението на енергия – ключ към устойчив енергиен преход“, организирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България и Техническия университет в София.
Цачев обясни, че системата вече усеща натиска от ВЕИ заради липсата на достатъчно маневрени мощности в производствения микс на страната. Данните му показват. че ВЕИ вече заемат средно около 18% от общо генериращите мощности.
Изграждането на маневрени мощности и на нови ВЕИ трябва да вървят паралелно”, каза още той.
По думите му решението е именно в системите за съхранение, но все още няма интерес към тях. Те обаче могат да помагат на системата, а за да се засили вниманието към тях, трябва да бъдат проведени специални политики в тази посока.
По изчисления на ЕСО 300 – 500 MW системи за съхранение трябва да бъдат въведени в следващите 2 – 3 години, за да може да се балансира и регулира системата.
Електроенергийният оператор апелира ПАВЕЦ „Чаира“ да се възстанови с бързи темпове, както и да се реализира разширението ѝ с допълнителния язовир „Яденица“, което ще даде 4 пъти, или до 20 хил. MWh капацитет за съхранение на електроенергия.
Двата нови проекта за ПАВЕЦ на язовирите „Батак“ и „Доспат“ също ще подпомогнат работата на системата и за справянето с ВЕИ бума.
ЕСО има нужда от над 3000 MW нови ПАВЕЦ мощности в следващите 4 – 5 години,
ако искаме да продължат инвестициите в зелената трансформация“, допълни Цачев.