32 компании генерират над 30% от вредните емисии
Руската Газпром е най-големият източник на емисии
Начело с Газпром, 32 енергийни компании са генерирали почти една трета от всички емисии на парникови газове в света. Общото количество на емисиите, свързани с дружествата, се е увеличило с 1,3% за периода от 2010 г. до 2013 г. Eмисиите на 32-те фирми от изгарянето на въглища, газ и нефт възлизат на 11,7 милиарда тона парникови газове, което се равнява на 31% от световния обем на парниковите газове през 2013 г.
Това показват данните от нов доклад на Thomson Reuters, написан в сътрудничество с консултантската фирма BSD Consulting. Той има за цел да създаде прозрачност и позволи по-добро управление на глобалните емисии.
Руската компания Газпром е най-големият източник на емисии, като е произвела 1260 милиона тона парникови газове през 2013 година. Това е приблизително равно на годишните емисии на Япония.
"Това не е упражнение по сочене с пръст и посрамване. Всички тези фирми осигуряват жизненоважни енергийни услуги за глобалната икономика. Но те са и компаниите, които могат да имат лидерска позиция в прехода към новото поколение нисковъглеродна енергетика", казват авторите на доклада.
Индийската Coal India е на втора позиция с 820 милиона тона. Следват ги Glencore, PetroChina, Роснефт, Royal Dutch Shell и Exxon Mobil. Енергийните предприятия са подбрани от списъка на 500-те най-големите фирми в света по пазарна капитализация.
"От миналогодишния доклад до сега, цените на енергията са намалели драстично, икономическите условия продължават да се подобряват и потребителските навици остават непроменени, но данните показват, че трябва да се направи още много за ограничаване на емисиите на парникови газове ", заяви Тим Никсън, съавтор на доклада.
"Докато енергийни компании трябва да играят водеща роля за намаляване на емисиите на парникови газове, потребителите и регулаторните органи също имат важен дял, ако искаме глобалните емисии да бъдат ефективно намалени," допълва той.
Увеличението с 1,3% от 2010 г. до 2013 г. е в рязък контраст с екологичната програма на ООН от 2014 , която препоръчва намаляване на емисиите на парникови газове с 4,2% за същия период от време, за да се запазят глобалните температури в рамките на контролируемите граници.